niedziela, 16 czerwca 2024r.

BPM – co to jest? Sprawdź w jaki sposób zoptymalizować biznes

photo 1581090581500 58b180d1f0fdcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNHx8c29mdHdhcmUlMjBsb3djb2RlfGVufDF8MHx8fDE2ODE5MjYwMjEixlibrb 4.0.3q80w1080 1

Prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza wtedy, gdy do obsługi mamy kilka tysięcy pracowników. Duże korporacje musiały wypracować własny system działania, który jest odpowiednio wydajny i pozbawiony błędów. W tym kontekście zastosowanie znajdują nowoczesne system BPM. Na czym to polega?

Czym jest BPM?

Pod tym skrótem kryje się zarządzanie procesami biznesowymi. Jest to metoda biznesowa oparta na serii powiązanych działań, które przeprowadzane są w celu osiągnięcia określonego celu. Buziness Process Management podchodzi w sposób całościowy do zarządzania przedsiębiorstwem, a celem metody jest stworzenie systemu, który ułatwi prowadzenie firmy.

System BPM wdrażany jest w odpowiedzi na potrzeby klientów. To model, który ma ułatwić pracę, zapewniając jednocześnie odbiorcom najwyższej jakości towary i usługi. W firmie możemy wyróżnić różne procesy biznesowe, do których zalicza się przykładowo proces zarządczy, operacyjny czy pomocniczy. Pojęciem BPM określa się całkowity tok postępowania, uwzględniając stworzenie schematu modelu, przypisanie konkretnych ról pracowników, funkcjonalności oraz zadania.

Podstawowe narzędzie BPM – workflow

Niektóre procesy w firmie przeprowadzane są w sposób rutynowy, dlatego do ich obsługi nie potrzeba rozbudowanego działu kadr. Najlepiej wykorzystać w tym przypadku elektroniczny obieg dokumentów, który znacznie usprawnia przepływ pracy (z ang. workflow). To jedno z narzędzi, które zawiera BPM system, stosowane do optymalizacji działań w firmie.

Workflow usprawnia działanie firmy i zawiera system narzędzi, które mają być odpowiedzią na rozwiązanie konkretnego problemu. W metodzie chodzi o zoptymalizowanie i zautomatyzowanie standardowych procesów biznesowych, które mogą być realizowane znacznie prościej i szybciej. Również w tym przypadku przygotowuje się kompletny model, opierający się na określonym schemacie działań i rozwiązań, które mają usprawnić działanie systemu.

W jaki sposób zoptymalizować działanie firmy?

Rutynowe procesy można zautomatyzować, stosując dedykowane aplikacje. Nie trzeba w tym przypadku korzystać z pomocy informatyków, można na przykład napisać skrypt za pomocą platformy niskokodowej. To idealne narzędzie dla firm, które mają ograniczony budżet, lecz również chcą zoptymalizować działania.

Jak to działa? Klient platformy ma dostęp do szeregu narzędzi, z pomocą których może zaprojektować schemat działania konkretnego procesu, z uwzględnieniem przebiegu poszczególnych kroków oraz przypisaniem ról pracownikom. Po utworzeniu takiego modelu wystarczy go zainstalować i monitorować postępy procesu.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1530915365347 e35b749a0381cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzR8fGxhY29zdGUlMjBzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNzAxOTg1ODY0fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak dobrać buty do biegania pod względem rozmiaru?

1 listopada 2023

Każdy amator biegania wie, że do udanego treningu potrzeba odpowiedniego obuwia. Nie warto w tym przypadku decydować się na półśrodki i wybierać klasyczne adidasy lub trampki z niewłaściwie wyprofilowaną podeszwą.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady