poniedziałek, 15 lipca 2024r.

Co to jest restrukturyzacja? Kancelaria prawa restrukturyzacyjnego

Co to jest restrukturyzacja? Kancelaria prawa restrukturyzacyjnego

Każde przedsiębiorstwo ma zarówno wzloty, jak i upadki pod względem finansowym. Właśnie specjalnie dla tych drugich istotna może okazać się restrukturyzacja. Dlatego warto zapoznać się z tym niezbędnym w niektórych sytuacjach pojęciem.

Co to jest restrukturyzacja? 

Próbując zdefiniować ten proces moglibyśmy dojść do wniosku, że są to pewne gwałtowne zmiany w aktywach, pasywach lub organizacji. Aby lepiej to zrozumieć, warto poświęcić chwilę czasu nad tym, czym są zarówno pasywa, jak i aktywa. Te drugie to wyrażone w pieniądzu środki gospodarcze, przedstawiające majątek przedsiębiorstwa z punktu widzenia zaangażowania go w procesy produkcji. Natomiast pasywa to jego kapitały i fundusze, przedstawiające majątek z punktu widzenia źródeł jego pochodzenia. Głównym celem restrukturyzacji jest wytworzenie wszelkich przesłanek do wzrostu wartości danego przedsiębiorstwa. W naszym kraju postępowanie restrukturyzacyjne reguluje ustawa z dnia 15 maja 2015 roku – „Prawo restrukturyzacyjne”.

Kiedy stosować restrukturyzację?

Kancelaria restrukturyzacyjna zajmuje się przede wszystkim prawem upadłościowym. Jednakże, co warto podkreślić, restrukturyzacja to nie jest upadłość! Jak podaje odpowiednia ustawa, „Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości”. Instrumenty prawne, które zostały w tym celu powołane, mają za zadanie umożliwić przedsiębiorcy, który popadł w nieprzyjemne problemy z finansami, zmiany struktury majątku, umów z klientami, zatrudnienia, a także ochronę przed wszelkimi postępowaniami egzekucyjnymi. Z reguły podczas kłopotów finansowych mamy problemy z czasem, pieniędzmi i zaufaniem innych.

Czas

W większości przypadków wierzyciele dość szybko starają się na własną rękę windykować należności. Jednakże w przypadku postępowania procesu restrukturyzacyjnego wszystkie egzekucje zostają wstrzymane. W takich wypadkach przedsiębiorcy mogą uruchomić działania ratunkowe.

Pieniądze

Kancelaria prawa restrukturyzacyjnego dba o to, aby poprzez proces restrukturyzacji przedsiębiorstwo pozyskało potrzebne środki, które pozwolą na odzyskanie płynności finansowej. Przedsiębiorca może wybierać spośród takich środków, jak odroczenie terminu czy spłacanie zadłużenia na raty, a nawet zmniejszenie wielkości zadłużenia.

Zaufanie

Firmy z kłopotami finansowymi, które mają dobre relacje z klientami, mają większą szansę na udaną restrukturyzację. Postępowanie powinno być otworzone wraz z udziałem odpowiedniego doradcy restrukturyzacyjnego, który dokona oceny przedsiębiorstwa, dzięki czemu wierzyciele mają pewność, że spłata zobowiązań jest możliwa.

Może spodobać Ci się również:

Kiedy zgłosić się do poradni kardiologicznej?

Kiedy zgłosić się do poradni kardiologicznej?

20 lipca 2020

Współcześnie jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych są schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Stres, niezdrowa dieta, siedzący tryb życia, brak ruchu: to wszystko prowadzi do problemów kardiologicznych. Warto zatem wiedzieć, kiedy udać się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady