niedziela, 04 grudnia 2022r.

Co to jest wytaczanie? Na jakich maszynach przeprowadzany jest proces wytaczania?

photo 1529479627062 5f1f0b88912acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Wytaczanie to jedna z form obróbki mająca ogromne znaczenie dla produkcji. Proces ten jest wykonywany na wyspecjalizowanych maszynach używanych w większości zakładów produkcyjnych. Do obróbki tej można wykorzystać także wiele różnych maszyn, które znajdują zastosowanie nie tylko w momencie wytaczania.

Na czym polega proces wytaczania?

Wytaczanie to metoda obróbki skrawaniem, która polega na powiększaniu średnicy istniejących już otworów. Poza tym proces ten można wykorzystać także do poprawy jakości otworów, które również zostały wcześniej wytworzone.

Taka obróbka zawsze musi być wykonywana z zachowaniem precyzji, ponieważ otwory są zazwyczaj jednym z elementów, który musi pasować do drugiego. Wytaczanie to forma obróbki, która bezpośrednio wpływa na produkcję części różnej wielkości maszyn. Bez odpowiednio przygotowanych otworów dalsza produkcja byłaby utrudniona, co oczywiście spowodowałoby ogromne opóźnienia w zakładach produkcyjnych.

Jakie maszyny można wykorzystać w procesie wytaczania?

Do procesu wytaczania najczęściej wykorzystywane są wytaczarki, które pozwalają na obróbkę naprawdę wysokiej jakości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wytaczanie można wykonać także za pomocą frezarek, wiertarek, z tym że maszyny te muszą być wyposażone w specjalne głowice umożliwiające przeprowadzenie takiej obróbki.

Ponadto do procesu wytaczania idealne są także maszyny CNC, których obsługa z uwagi na pełne zautomatyzowanie nie jest skomplikowana. Dzięki obrabiarkom CNC podczas obróbki nie dochodzi do żadnych pomyłek, ponieważ maszyny zostają wcześniej zaprogramowane. Do wytaczania wewnętrznego konieczne jest użycie specjalnych noży, które nazywamy wytaczakami.

Czym wytaczanie różni się od rozwiercania?

Z uwagi na nazwę wiele osób uważa, że wytaczanie i rozwiercanie oznacza to samo. Oczywiście obie te formy obróbki wykonywane są w tym samym celu, jednak to obróbka wytaczania ma więcej zalet i jest bardziej opłacalna.

Co więcej, sposób, w jaki przeprowadza się wytaczanie znacznie różni się od rozwiercania. Główną różnicą są tutaj zastosowane narzędzia, co przekłada się przede wszystkim na jakość i czas obróbki.

Obecnie zakłady produkcyjne, gdzie wykonuje się obróbkę skrawaniem, wybierają do tego celu wyspecjalizowane maszyny, które jeszcze bardziej poprawiają efekty prac. W przypadku obu tych sposobów obróbki ważne są również jej koszty, które podczas wytaczania za pomocą odpowiednio dobranych maszyn stają się dużo niższe.

Może spodobać Ci się również:

Bieżnia elektryczna - jak ćwiczyć? Jaki wpływ na ćwiczenia ma odpowiednie miejsce do treningów?

Bieżnia elektryczna – jak ćwiczyć? Jaki wpływ na ćwiczenia ma odpowiednie miejsce do treningów?

1 stycznia 2021

Bieganie dla wielu osób to podstawowa aktywność fizyczna. Wpływa to nie tylko na utrzymanie idealnej figury, ale także zmniejsza stres i sprawia, że wytwarzamy hormony szczęścia. Taki rodzaj sportu nie…

Czytaj więcej