piątek, 03 maja 2024r.

Co zrobić, żeby buty się nie ślizgały?

photo 1583600214299 48adeada547fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMHx8U2hvZXMlMjB0cmVra2luZ3xlbnwxfDB8fHwxNjkwNjIyMjA5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Niektóre rodzaje obuwia są bardzo niestabilne na wilgotnych i oblodzonych powierzchniach. Niewłaściwy kształt bieżnika może skończyć się poważnym urazem kończyn, dlatego warto zwracać uwagę na takie problemy. W ślizgającym się obuwiu trudno będzie chodzić i może to wywołać poważny dyskomfort. Na szczęście są sposoby, żeby zapobiec takim defektom.

Dlaczego buty się ślizgają?

Bardzo często przyczyną jest nieodpowiednia podeszwa. Zdarza się, że jej spód jest skromnie wyprofilowany, co oznacza, że cała powierzchnia przylega do podłoża. Jeśli jest ona przygotowana z gumowego materiału, może on nie zapewnić odpowiedniego tarcia na kontakcie z wodą. W takim przypadku but zaczyna się ślizgać, a my możemy tracić równowagę.

Często zdarza się, że nie dostosowujemy butów do panujących warunków. Przykładowo podczas wycieczki w góry, zamiast wybrać buty trekkingowe damskie Salomon, stawiamy na adidasy lub trampki. To bardzo niebezpieczna sytuacja i możemy przez to narazić się na zwichnięcia i skręcenia kostki. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i wybierać takie buty, które zapewnią nam komfort podczas poruszania się.

Pomóc mogą specjalne nakładki

W niektórych dyskontach odzieżowych można zamówić specjalne podkładki, które mają zwiększyć chropowatość podeszwy. W ten sposób można uratować buty ze startym bieżnikiem, które jeszcze mogą się nam przydać. Nakładki możemy przykleić samodzielnie, stosując się do instrukcji dołączonej do produktu. Zawsze w pierwszej kolejności musimy oczyścić podeszwę, by klej trzymał się wystarczająco długo.

W ten sposób możemy zwiększyć chropowatość szpilek. To buty, które bardzo często ślizgają się szczególnie na drewnianym parkiecie. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to może nie przynieść rezultatów w przypadku butów terenowych. Salomon buty damskie na szczęście są wyposażone w odpowiednio wyprofilowany bieżnik, który nie ściera się podczas marszu po twardym podłożu.

Trzeba zwiększyć chropowatość butów

W przypadku butów z grubszą podeszwą można zastosować jeszcze jeden trik – przeszlifować bieżnik. Ten krok ma zwiększyć chropowatość spodu i sprawić, że będzie on bardziej trzymał się śliskiego podłoża. Trzeba jednak uważać, by podczas czynności nie uszkodzić podeszwy obuwia. Zbyt mocny nacisk może wywołać przetarcia, przez które stopy nie będą prawidłowo leżeć na podłożu.

Jeśli mamy problem ze ślizgającym się obuwiem, najlepiej zgłosić się do szewca. Specjalista z pewnością znajdzie sposób na zwiększenie przyczepności i zrobi to w sposób profesjonalny. Samodzielne próby mogą skończyć się zniszczeniem butów, a tego nikt pewnie by nie chciał.

Może spodobać Ci się również:

photo 1530915365347 e35b749a0381cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzR8fGxhY29zdGUlMjBzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNzAxOTg1ODY0fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak dobrać buty do biegania pod względem rozmiaru?

1 listopada 2023

Każdy amator biegania wie, że do udanego treningu potrzeba odpowiedniego obuwia. Nie warto w tym przypadku decydować się na półśrodki i wybierać klasyczne adidasy lub trampki z niewłaściwie wyprofilowaną podeszwą.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady