piątek, 03 maja 2024r.

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy: jakich zadań można się spodziewać?

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy: jakich zadań można się spodziewać?

Każdy, kto skończy osiemnaście lat nie może się doczekać, aż zapisze się na kurs nauki jazdy i otrzyma upragniony dokument uprawniający do kierowania samochodem. Jednak aby być kierowcą, trzeba przejść przez szereg zajęć, które oferuje szkoła jazdy, a następnie zdać państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny. 

Czego można się spodziewać na egzaminie teoretycznym?

Nauka jazdy obejmuje zaznajomienie z przepisami ruchu drogowego i różnymi kwestiami technicznymi, które później będą sprawdzane na tym właśnie teście. OSK w pierwszej kolejności przeprowadzają go wewnętrznie, aby mieć pewność, że kursant może wyjechać na miasto. Następnie zdaje on teoretyczny egzamin państwowy.

Przez wiele lat był on traktowany dość ulgowo, ponieważ pula pytań z jaką można się było na nim spotkać była dość ograniczona i kursanci uczyli się na pamięć odpowiedzi. Jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie i zagadnień jest już ponad 2 tysiące. Dlatego, aby zdać część teoretyczną i móc przystąpić do egzaminu praktycznego, przyszły kierowca powinien znać wszelkie przepisy dotyczące ruchu drogowego.

Jakie zagadnienia należy poznać?

Kurs na prawo jazdy opiera się na sprawdzonym programie, który zawiera informacje dotyczące przepisów obowiązujących na drodze i związanych z działaniem i obsługą samochodów. Wiedza ta jest weryfikowana w praktyce, podczas jazdy po mieście, a także na egzaminie teoretycznym. Sam test w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego składa się z 32 pytań, z których 20 ma związek z podstawowymi zagadnieniami, a kolejne 12 dotyczy konkretnej kategorii techniki jazdy. Na odpowiedź na pytania z pierwszej puli przyszły kierowca ma 20 sekund, natomiast resztę pytań musi rozwiązać w 15 sekund.

Na pytania podstawowe można odpowiedzieć „tak” lub „nie”, natomiast w przypadku pytań specjalistycznych trzeba zdecydować się na odpowiedź A, B lub C. Niektóre zadania dotyczą konkretnych ilustracji lub filmików, np. trzeba wskazać, który pojazd ma pierwszeństwo przejazdu w danej sytuacji. Dlatego warto dokładnie i wnikliwie przeanalizować wszelkie materiały. 

Po ostatnich zmianach egzamin teoretyczny nie należy do najłatwiejszych, jednak jeśli przygotowanie do niego będzie odpowiednie, z pewnością można go zdać. Kraków charakteryzuje się bardzo dużą ilością szkół nauki jazdy. Warto zdecydować się na sprawdzony ośrodek, który może się pochwalić dużą ilością pozytywnie zakończonych kursów.

Może spodobać Ci się również:

Jakiego samochodu złodziej nie ukradnie?

Jakiego samochodu złodziej nie ukradnie?

10 października 2020

Obecnie w większości przypadków auta kradzione są na części – tak wynika z policyjnych informacji z wydziałów do walki z przestępczością samochodową. Minęły już czasy, kiedy pojazdy wywożone były za…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady