sobota, 27 kwietnia 2024r.

Czy niemiecki pracodawca może wręczyć wypowiedzenie pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim?

photo 1571844305128 244233caa679cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Mnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Choroba to sytuacja, której nie da się przewidzieć. Co więcej, często pojawia się ona nagle, uniemożliwiając wykonywanie pracy zawodowej. Jak niemieckie przepisy regulują kwestię zwolnień lekarskich pracowników i czy niemiecki pracodawca może Cię zwolnić w czasie trwania choroby?

Zwolnienie lekarskie, a wypowiedzenie umowy o pracę

Przepisy obowiązujące w Niemczech zupełnie inaczej regulują zwolnienie z pracy Niemcy. Pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Niestety jest to niekorzystny przepis dla pracowników, jednak warto wiedzieć, że pracodawcy nie zawsze korzystają z tej możliwości.

Każdy pracodawca ma świadomość tego, że zatrudniony pracownik może zachorować. Taka sytuacja jest zupełnie normalna i nie da się jej uniknąć. 

Ponadto zwalnianie dobrych i zaufanych pracowników, wyłącznie z powodu kilkudniowej choroby nie miałoby największego sensu. Nie zawsze jednak wygląda to tak dobrze. Zdarza się, że pracodawcy wykorzystują fakt, iż pracownik jest chory, wręczając mu wypowiedzenie.

Co zrobić gdy przebywasz na zwolnieniu L4? Jak poprawnie powiadomić pracodawcę?

Aby poprawnie powiadomić niemieckiego pracodawcę o przejściu na zwolnienie lekarskie, należy zgłosić nieobecność w pracy już pierwszego dnia rano i poinformować pracodawcę telefonicznie lub mailowo. Należy pamiętać, że elektroniczny system zwolnień nie działa transgranicznie.

Dlatego w przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza w Polsce, należy wysłać dokument pocztą rejestrowaną za potwierdzeniem odbioru zarówno do pracodawcy, jak i do właściwej kasy chorych, w ciągu 3 dni od daty wystawienia. Stanowi to dowód w trakcie dochodzenia swoich praw.

Co możesz zrobić, gdy otrzymasz wypowiedzenie, przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Pomimo że wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech jest dopuszczalne przez przepisy, to nie zawsze reguła ta znajduje zastosowanie.W chwili otrzymania wypowiedzenia ważne jest określenie, czy jest ono zgodne z przepisami, ale również, czy nie zawiera błędów, np. źle wyliczonego okresu wypowiedzenia.

Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem, co zdarza się bardzo często, zwłaszcza w podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, musisz jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Pamiętaj, że masz 21 dni na odwołanie się od wypowiedzenia. Dla większej skuteczności oraz pewności, że sprawa przebiegnie dla Ciebie pomyślnie, rozważ możliwość skorzystania z pomocy prawnika.

Skorzystanie z porady prawnej, nawet przebywając w Niemczech nie jest żadnym problemem. Nie musisz znać też języka niemieckiego, aby móc uzyskać poradę. Warto zadbać o swoje prawa w każdej sytuacji.

Może spodobać Ci się również:

Kilka rzeczy, których należy unikać, szukając pracy

Kilka rzeczy, których należy unikać, szukając pracy

17 sierpnia 2020

Poszukiwanie pracy jest zdecydowanie bardzo stresującym i uciążliwym zajęciem. Wysyłanie dziesiątek CV, chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne, nieustanne poszukiwanie kolejnych możliwości – i ciągle cisza. Zdarza się, że usilne próby znalezienia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady