niedziela, 28 maja 2023r.

Deweloper – kto to? Czym dokładnie zajmuje się deweloper?

photo 1561037719 6affdd56efb2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4Mnx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2Nzc1ODkxMTQixlibrb 4.0.3q80w1080

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, powinniśmy znać podstawowe pojęcia, które z pewnością ułatwią nam transakcję zakupu nowego lokalu. Szukając nowego mieszkania z pewnością niejednokrotnie, spotkaliśmy się z określeniem deweloper. Kim dokładnie jest ta osoba i jaką odgrywa rolę w trakcie inwestycji budowlanych?

Deweloper – kim jest i jaką funkcję pełni?

Osoba będąca deweloperem określana jest, jako inwestor, który odpowiada za realizację inwestycji budowlanych. Inwestorem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Ponadto deweloper Łódź odpowiedzialny jest nie tylko za samą budowę nieruchomości, ale też za sprzedaż.

Osoba ta musi nadzorować wszystkie etapy budowy mieszkań, ich wykańczania, aż po sprzedanie lokali nowym nabywcom. Co więcej, na inwestorze ciążą także formalności, gromadzenie oraz przechowywanie ważnych dla inwestycji dokumentów.

Zadaniem dewelopera jest także nawiązywanie współpracy z innymi specjalistami, jeżeli chodzi realizację budowy oraz wykończenie mieszkań. W tej kwestii bardzo ważna jest współpraca z architektem, firmami budowlanymi oraz pozostałymi podmiotami, które mają wpływ na realizację inwestycji.

Jakie obowiązki ma deweloper?

Deweloperzy Łódź mają bardzo dużo obowiązków, które rzutują na prawidłowy przebieg inwestycji. Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać deweloper jest zakup gruntu i stworzenie projektu nieruchomości. Następnie może przystąpić on do realizacji projektu.

Warto dodać, że rozpoczęcie prac możliwe jest dopiero po uzyskaniu wszystkich wymaganych pozwoleń. Kolejną ważną kwestią jest to, że inwestor musi na bieżąco monitorować postępy inwestycji i pilnować, aby wszystko wykonywane było zgodnie z planem i obowiązującymi przepisami. Jeżeli już nieruchomość powstanie, ważną kwestią jest przekazanie wszystkich szczegółowych informacji i dokumentów nowemu nabywcy mieszkania.

Czy deweloper to inwestor?

Szukając nowego mieszkania, możemy napotkać na określenie deweloper i inwestor. Jednak czy oba te pojęcia mają ze sobą jakikolwiek związek? Otóż deweloper często jest również inwestorem.

Dzieje się tak, ponieważ deweloper zazwyczaj jest osobą, która wkłada pieniądze w inwestycję. Oznacza to, że zarówno deweloper, jak i inwestor, to ten sam człowiek. Oczywiście zdarza się też, że deweloper jest tylko wykonawcą, natomiast inwestorem zupełnie ktoś inny, a więc jeśli planujemy kupić mieszanie, warto uzyskać informacje nie tylko o nieruchomości, ale też osobach odpowiedzialnych za budowę.

Może spodobać Ci się również:

Ile czasu trzeba pracować w Niemczech, aby dostać emeryturę?

Ile czasu trzeba pracować w Niemczech, aby dostać emeryturę?

30 września 2020

Emerytura jest świadczeniem zapewniającym dostęp do finansów w momencie zaprzestania aktywności zawodowej. Należna jest każdemu, kto pracował przez określoną ilość lat i opłacał stosowne składki. Emerytura wypłacana jest raz w…

Czytaj więcej