sobota, 24 lutego 2024r.

Dlaczego geometria kół jest tak ważna?

Dlaczego geometria kół jest tak ważna?

Kierowcy, jadąc samochodem, powinni mieć przede wszystkim na względzie bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Staramy się zwracać uwagę na znaki drogowe, zatrzymujemy się na czerwonym świetle i dbamy o to, by zapinać pasy bezpieczeństwa. Jednak zawsze warto pamiętać, że zbieżność kół również determinuje naszą pewność jazdy i brak zagrożeń.

Geometria kół

Kraków jest przepięknym miastem, w którym mnóstwo jest wąskich i krętych uliczek. Wyobraźmy sobie, że podczas jazdy nagle tracimy kontrolę nad układem kierowniczym. Kompletny koszmar, prawda? Źle ustawiona zbieżność kół prowadzi do zjawiska „ściągania nas na drodze”.

Można bardzo łatwo to zdiagnozować za pomocą prostego eksperymentu. Wystarczy, że jadąc przez prosty odcinek drogi na chwilę puścimy kierownicę. W momencie, gdy auto zacznie delikatnie zjeżdżać w lewo lub w prawo, będzie to objawem nieprawidłowej geometrii. W takim przypadku czym prędzej powinniśmy się umówić na ustawianie zbieżności kół. Warto taki zabieg co jakiś czas powtarzać, zwłaszcza po dłuższej trasie, na przykład gdy mieliśmy pecha i wjechaliśmy w większą dziurę w nawierzchni, o co niestety nietrudno. Natomiast po jakiejkolwiek kolizji jest to wręcz obowiązkowe, dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa, gdyż w przypadku gwałtownego hamowania może dojść już nie tylko do delikatnego ściągania, a do groźnego dla nas poślizgu.

Odpowiedzialność na drodze

Geometria kół nie tylko wpływa na tor jazdy, ale również na zużycie paliwa i stan techniczny pojazdu. Jazda ze źle wyważonymi oponami w dłuższej eksploatacji prowadzi do zapiekania się elementów zawieszenia czy układu kierowniczego. Wszyscy jesteśmy świadomi, jak kosztowna i czasochłonna może być wymiana tych części. Mając więc na względzie ekonomię prowadzenia samochodu, warto zainwestować w znacznie tańszą usługę ustawienia zbieżności kół sprawnie wykonaną przez profesjonalistów.

Oszczędność i zdrowy rozsądek

Podczas jazdy miło jest cieszyć się przejażdżką i podziwiać mijane krajobrazy. Zadbajmy o komfort i nasze bezpieczeństwo poprzez prawidłową geometrię, tak żeby żadna niespodzianka i nagłe hamowanie nie zaskoczyło nas na drodze. Takie działanie to zwyczajnie kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Zwłaszcza, jeśli doliczymy do tego kosztowne wymiany elementów zawieszenia i układu kierowniczego oraz większe zużycie paliwa, rozwiązanie nasuwa się samo – wystarczy zadbać o zbieżność kół.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Ile kosztuje metalizacja próżniowa? Sprawdź jak ozdobić powierzchnię butelek w dobrej cenie

1 maja 2021

Elegancko przygotowane naczynia od razu rzucają się w oczy i wyróżniają spośród innych produktów na półkach sklepowych. A jednym ze sposobów na wykonanie klasycznych motywów o idealnym połysku jest metalizacja…

Czytaj więcej