środa, 22 maja 2024r.

Dlaczego kotu wypada sierść?

photo 1608220678046 22b22f2cde86cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMHx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Koty to amatorzy czystości. Te zwierzęta ogromną uwagę przykładają do jakości swojego futerka i są w stanie godzinami wylizywać sierść, by zachowała ona odpowiednią gładkość i czystość. Dlatego wypadanie włosów u zwierzęcia może wywołać u nas niepokój i niekiedy powinniśmy sprawdzić, jakie są przyczyny tego zjawiska.

Kot traci sierść na wiosnę

Ciało zwierzęcia potrafi przystosować się do panujących warunków pogodowych. Dlatego przed zimą z pewnością zauważymy przybieranie masy u kota oraz wzrost puszystości jego sierści. To reakcja na zbliżający się chłód, podczas którego zwierzę zwiększa objętość swojej naturalnej osłony. Na wiosnę z kolei obserwujemy odwrotny efekt – sierść znacznie się przerzedza.

Oczywiście w takim wypadku weterynarz dla psów i kotów nie będzie konieczny. Zdarza się, że wypadanie sierści ma charakter dość intensywny, jednak z reguły jest to naturalny proces, który nie świadczy o rozwoju chorób. Warto jednak w czasie linienia kota regularnie wyczesywać jego sierść. Zwierzę instynktownie będzie czyścić futerko językiem, a odpadające włoski mogą przedostać się do gardła, utrudniając przełykanie pokarmów.

Wypadanie sierści może być sygnałem chorób

W niektórych przypadkach to podstawowy objaw zapaleń skóry lub rozwoju innych infekcji. Zdarza się, że kot wydrapuje sierść w miejscu ukłucia kleszcza, ataku innych insektów, czy wystąpienia bolesnego obrzęku. Takie zmiany mają jednak często charakter miejscowy, dlatego łatwiej będzie je zidentyfikować.

W przypadku wystąpienia stanów zapalnych skóry, weterynaria dysponuje licznymi możliwościami leczenia takich chorób. Najczęściej stosuje się wtedy antybiotyki i leki uśmierzające ból w postaci maści lub zasypek. Wbite w ciało kota insekty należy jak najszybciej usunąć i zdezynfekować miejsce ukłucia po to, by nie doszło do poważniejszego zakażenia.

Koty potrafią być agresywne

W miesiącach wiosennych trwa okres godowy tych zwierząt, przez co są one bardziej agresywne względem rywali. Jeśli na sierści naszego pupila zauważymy fragmenty skóry z wydartą sierścią, może to świadczyć o niedawnej potyczce kota z innym osobnikiem. W takim wypadku powinniśmy przede wszystkim zabezpieczyć ranę i w razie potrzeby zdezynfekować ją.

Sierść szybko powinna odrosnąć, dlatego nie musimy przejmować się chwilowym brakiem włosów na ciele zwierzęcia. Sprawdzajmy jednak stan skóry i kontrolujmy, czy nie rozwija się na niej stan zapalny.

 

Może spodobać Ci się również:

Producenci opakowań kartonowych proponują nam pudełka fasonowe - czym są?

Producenci opakowań kartonowych proponują nam pudełka fasonowe – czym są?

30 listopada 2019

Producenci kartonów oferują nam szeroki wybór pudeł i pudełek. Różnią się one między sobą nie tylko sposobem wytwarzania, a także rozmiarami, jakością, wykorzystanymi materiałami lub konstrukcją. Jak wiadomo, najważniejsza jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady