niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Ile jest pytań na prawo jazdy? Kilka słów dotyczących egzaminu

photo 1541412094143 627a222be46dixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Bez prawa jazdy nie możemy przejechać się na wycieczkę samochodem. Dlatego tak wiele osób robi wszystko, by mieć ten dokument już od zaraz, czyli po osiągnięciu pełnoletniego wieku. Przed przystąpieniem do egzaminu trzeba jednak zaliczyć obszerny kurs prawa jazdy. Następnie czeka nas jeszcze egzamin, składający się z dwóch części. Właśnie, jak on przebiega?

Bez kursu ani rusz

W polskim prawie istnieje obowiązek odbycia szkolenia na prawo jazdy przez wszystkich kandydatów. Bez tego kursu nie da się podejść do egzaminu, dlatego muszą go zaliczyć wszyscy. Co ciekawe, kurs można odbyć kilka miesięcy przed osiemnastymi urodzinami, jednak mimo wcześniejszego zaliczenia szkolenia na egzamin możemy zapisać się wyłącznie jako osoba pełnoletnia.

Wszystkie szkolenia na prawo jazdy mają podobną budowę – w podstawowej wersji składają się z 30 godzin wykładów oraz 30 godzin praktycznej jazdy. Po ukończeniu obu części zdaje się egzamin wewnętrzny, który dopuszcza kandydata do testu państwowego. Jeśli po ukończonym szkoleniu nie czujemy się na siłach w prowadzeniu samochodu, możemy wykupić dodatkowe lekcje, które pomogą nam w zaliczeniu testu.

Egzamin rozpoczyna się teorią

W pierwszej części, która trwa 25 minut kursant ma obowiązek udzielić odpowiedzi na 32 pytania. Wśród nich znajduje się 20 zagadnień podstawowych oraz 12 specjalistycznych, których znajomość zwiększy bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Cały test odbywa się za pośrednictwem specjalnej aplikacji, a kursant w trakcie egzaminu nie może opuścić sali.

Nie da się również przewidzieć ostatecznego wyniku egzaminu. Pytania mają różną wagę, a uczestnik testu nie wie, ile punktów dostanie za prawidłowe odpowiedzi. Na szczęście system automatycznie sumuje ilość punktów i wynik z tej części poznamy zaraz po egzaminie.

Później egzamin praktyczny

Dla wielu ta część jest znacznie trudniejsza. Test ma sprawdzić przygotowanie praktyczne, a przede wszystkim podstawy obsługi pojazdu, poruszania się po drodze oraz nabycie innych przydatnych umiejętności, takich jak ruszanie na wzniesieniu czy parkowanie. Ta część zwykle trwa od pół godziny do 40 minut, choć w zależności od sytuacji na drodze może się przeciągnąć.

Nie jest tak, że każdy błąd uniemożliwi kontynuowanie egzaminu. Są tzw. mniejsze przewinienia, o których egzaminator powinien poinformować podczas jazdy, lecz jednocześnie będziemy mogli kontynuować sprawdzian. Zaliczenie wszystkich punktów z listy egzaminatora kończy test państwowy i upoważnia odpowiednie starostwo do wydania prawa jazdy.

Może spodobać Ci się również:

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy: jakich zadań można się spodziewać?

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy: jakich zadań można się spodziewać?

13 września 2019

Każdy, kto skończy osiemnaście lat nie może się doczekać, aż zapisze się na kurs nauki jazdy i otrzyma upragniony dokument uprawniający do kierowania samochodem. Jednak aby być kierowcą, trzeba przejść…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady