poniedziałek, 15 lipca 2024r.

Ile jest ważny kurs na prawo jazdy? Podpowiadamy, kiedy najlepiej się na niego zapisać

unnamed file 5

Aby uzyskać licencję na prowadzenie pojazdu, trzeba zdać egzamin państwowy a wcześniej, przejść odpowiednie szkolenie na prawo jazdy. W zależności od stawek poszczególnych ośrodków szkoleniowych koszt takiego kursu może być zróżnicowany. Warto jednak zaznaczyć, że aby mieć możliwość podejścia do egzaminu państwowego, nie trzeba odbywać go bezpośrednio przed nim. W takim razie do kiedy ważne jest szkolenie?

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy?

Na kurs na prawo jazdy może zapisać się osoba, która osiągnęła już wiek pełnoletni i wyrobi sobie w urzędzie specjalny Profil Kandydata  na kierowcę. W niektórych placówkach szkoleniowych takie formalności załatwiane są przez kursanta w trakcie kursu, nie jest to więc wymóg obowiązkowy.

Do szkolenia mogą zapisać się również osoby, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia. W ich przypadku jednak ukończenie szkolenia nie zagwarantuje możliwości podejścia do egzaminu – w tym przypadku kursanci muszą czekać do uzyskania pełnoletności i wtedy będą mogli podchodzić do egzaminu.

Ile ważny jest kurs na prawo jazdy?

Kurs prawa jazdy ma określony okres ważności, który zależy przede wszystkim od tego, w jakim trybie był on przeprowadzany.

W przypadku szkoleń wykonanych przed 1 lipca 1998 roku kursant może podejść do próby zaliczenia egzaminu w dowolnym momencie. Szkolenia te mają bezterminową ważność.

Jeśli kandydat po ukończeniu kursu nie przystąpił do egzaminu, powinien dostarczyć stosowne dokumenty do wydziału komunikacji i stworzyć profil kandydata na kierowcę. Następnie może on zapisać się do egzaminu w oddziale ruchu drogowego.

Kursant ma prawo do zapisów na kolejny egzamin w okresie nie dłuższym niż rok od daty poprzedniej próby zaliczenia egzaminu.

Kiedy warto zrobić kurs i egzamin?

Aby bez dodatkowych kosztów uzyskać prawo jazdy, warto zaplanować czas, w którym podejdziemy na kurs na prawo jazdy. Kraków w obecnych czasach oferuje zapisy na zajęcia niemal w każdym miesiącu, przez co nie ma problemów z dostępnością do szkoleń. 

W przypadku, gdy kandydat wie, że nie ma czasu w chwili obecnej na przeprowadzenie kursu i pozytywnego zdania testu, zawsze może on zaczekać na odpowiedni moment. Realizacja szkolenia tylko po to, żeby go zaliczyć i móc podejść do egzaminu w późniejszym terminie nie jest dobrym rozwiązaniem. Po określonym czasie od szkolenia poziom wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego może się zmniejszyć i coraz trudniej będzie nadrobić zaległości do egzaminu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1512697225870 4d77c375ef00cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4Nnx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0Mgixlibrb 4.0.3q80w1080

Sok z winogron na zimę – zdrowe smoothie na śniadanie, czyli jak efektywnie dbać o zdrowie zimową porą?

1 lutego 2024

W zimowe poranki, kiedy temperatura spada, a dni stają się krótsze, istnieje silne zapotrzebowanie na zdrowe i energetyczne śniadanie, które pobudzi organizm do działania i wzmocni jego odporność. Jednym z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady