niedziela, 16 czerwca 2024r.

Jak działa automat prętowy?

Jak działa automat prętowy?

Do obróbki niewielkich, mniej wymagających elementów, może sprawdzić się wykorzystanie automatów prętowych. To urządzenia, dzięki którym  można w krótkim czasie wykonać dużą liczbę detali o podobnym kształcie. Nowoczesne automaty łączą w sobie kompleksową obróbkę, przez co jego produkcja przebiega w sposób szybki i zautomatyzowany. Jak działa takie urządzenie? Sprawdzimy w tym artykule…

Czym jest automat prętowy?

To urządzenie, które znajduje zastosowanie przy obróbce detali z materiału prętowego. Automaty wykorzystywane były już od kilku wieków, obecnie nadal są popularne ze względu na zmianę w ich konstrukcji. Dawniej do produkcji detali wykorzystywały one sterowanie krzywkowe i zderzakowe, które ustępują obecnie nowoczesnym systemom CNC.

Automaty tokarskie można podzielić na 2 odmiany: jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Z kolei w pierwszej grupie wyróżnia się urządzenia rewolwerowe, przeznaczone do krótkiego toczenia oraz wzdłużne (do długiego toczenia) Jednowrzecionowe urządzenia różnią się również liczbą osi sterowanych numerycznie – ich ilość może wynosić od 4 do 11 osi.

Dlaczego warto korzystać z urządzenia?

Automaty prętowe gwarantują precyzyjną obróbkę detali przeprowadzoną podczas pojedynczego cyklu pracy. Konstrukcja urządzenia została przygotowana tak, aby była jednocześnie sztywna i zespolona oraz doskonale tłumiła ruchy. Urządzenie wykorzystuje rozbudowany suport narzędziowy, dzięki któremu odpowiednie końcówki skrawające detal są automatycznie pobierane i wykorzystywane.

Urządzenie umożliwia również pracę wrzeciona w trybie osi obrotowej. Pozwala to na przeprowadzenie procesów frezowania czy gwintowania poprzecznego lub wzdłużnego, a także wiercenia otworów poza osią obrotu detalu. Wpływa to na skrócenie czasu obróbki elementów. Dodatkowym atutem urządzenia jest numeryczny system  sterowania, dzięki któremu projektowanie pracy jest łatwe i intuicyjne.

Automat prętowy posiada inne cechy…

Współczesne automaty tokarskie posiadają kasety narzędziowe oraz suporty krzyżowe, w których mogą zostać zmagazynowane potrzebne końcówki skrawające. Przy urządzeniach wielowrzecionowych, wrzeciona mogą być łożyskowane z wykorzystaniem bębna integrującego, co znacznie zwiększa wydajność obróbki automatu.

W urządzeniach rewolwerowych obrabiany pręt od razu jest wysuwany na całą długość toczenia. Z kolei przy automatach wzdłużnych sterowanych numerycznie wykorzystywane jest krótkowysięgowe podparcie obrabianego materiału. W tym przypadku urządzenie wykonuje ruch posuwowy wzdłuż osi Z w tulei prowadzącej. Te rozwiązania wpływają na szybkość produkcji detali i precyzyjność prac.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Tynki elewacyjne – jak wykonać? O czym warto pamiętać?

1 kwietnia 2021

Przygotowanie warstwy tynku służy do zabezpieczenia powierzchni ścian przed działaniem zewnętrznych czynników. To również świetny sposób na poprawienie estetyki budynku oraz osuszenie bardziej zawilgoconych części mieszkania. Bardzo często proces łączony…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady