piątek, 22 września 2023r.

Jak działa automat prętowy?

Jak działa automat prętowy?

Do obróbki niewielkich, mniej wymagających elementów, może sprawdzić się wykorzystanie automatów prętowych. To urządzenia, dzięki którym  można w krótkim czasie wykonać dużą liczbę detali o podobnym kształcie. Nowoczesne automaty łączą w sobie kompleksową obróbkę, przez co jego produkcja przebiega w sposób szybki i zautomatyzowany. Jak działa takie urządzenie? Sprawdzimy w tym artykule…

Czym jest automat prętowy?

To urządzenie, które znajduje zastosowanie przy obróbce detali z materiału prętowego. Automaty wykorzystywane były już od kilku wieków, obecnie nadal są popularne ze względu na zmianę w ich konstrukcji. Dawniej do produkcji detali wykorzystywały one sterowanie krzywkowe i zderzakowe, które ustępują obecnie nowoczesnym systemom CNC.

Automaty tokarskie można podzielić na 2 odmiany: jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Z kolei w pierwszej grupie wyróżnia się urządzenia rewolwerowe, przeznaczone do krótkiego toczenia oraz wzdłużne (do długiego toczenia) Jednowrzecionowe urządzenia różnią się również liczbą osi sterowanych numerycznie – ich ilość może wynosić od 4 do 11 osi.

Dlaczego warto korzystać z urządzenia?

Automaty prętowe gwarantują precyzyjną obróbkę detali przeprowadzoną podczas pojedynczego cyklu pracy. Konstrukcja urządzenia została przygotowana tak, aby była jednocześnie sztywna i zespolona oraz doskonale tłumiła ruchy. Urządzenie wykorzystuje rozbudowany suport narzędziowy, dzięki któremu odpowiednie końcówki skrawające detal są automatycznie pobierane i wykorzystywane.

Urządzenie umożliwia również pracę wrzeciona w trybie osi obrotowej. Pozwala to na przeprowadzenie procesów frezowania czy gwintowania poprzecznego lub wzdłużnego, a także wiercenia otworów poza osią obrotu detalu. Wpływa to na skrócenie czasu obróbki elementów. Dodatkowym atutem urządzenia jest numeryczny system  sterowania, dzięki któremu projektowanie pracy jest łatwe i intuicyjne.

Automat prętowy posiada inne cechy…

Współczesne automaty tokarskie posiadają kasety narzędziowe oraz suporty krzyżowe, w których mogą zostać zmagazynowane potrzebne końcówki skrawające. Przy urządzeniach wielowrzecionowych, wrzeciona mogą być łożyskowane z wykorzystaniem bębna integrującego, co znacznie zwiększa wydajność obróbki automatu.

W urządzeniach rewolwerowych obrabiany pręt od razu jest wysuwany na całą długość toczenia. Z kolei przy automatach wzdłużnych sterowanych numerycznie wykorzystywane jest krótkowysięgowe podparcie obrabianego materiału. W tym przypadku urządzenie wykonuje ruch posuwowy wzdłuż osi Z w tulei prowadzącej. Te rozwiązania wpływają na szybkość produkcji detali i precyzyjność prac.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Płyta piankowa – gdzie kupić? Do czego jest wykorzystywana?

1 kwietnia 2021

Płyta piankowa wykorzystywana jest do wielu różnych celów jednak najpopularniejszy z nich to fotografia. Możliwość naklejania na niej zdjęć, czy też drukowania sprawia, że wiele osób chętnie ją wybiera. Ważne…

Czytaj więcej