Jak przeprowadzić generalny remont mieszkania?
Raz na kilka lat każde mieszkanie wymaga pewnych prac renowacyjnych. Potrzebne jest pomalowanie przybrudzonych ścian, wymiana armatury kuchennej lub łazienkowej i ogólne odświeżenie wnętrz. Takie prace nie wymagają specjalistycznych zabiegów, wystarczy trochę wyobraźni i chęci.
Jednakże bywają sytuacje, kiedy mieszkanie wymaga większej ilości nakładów pracy. Kapitalny remont, czyli przywrócenie dobrego stanu technicznego mieszkania, wiąże się ze sporym wyzwaniem. Tu już wymagana będzie wiedza i umiejętności, a często generalny remont mieszkania lepiej jest powierzyć fachowcom.
Po pierwsze: dobre zaplanowanie remontu
Kapitalny remont jest wieloetapowym i dość skomplikowanym przedsięwzięciem. W takim przypadku warto go odpowiednio zaplanować i przygotować się na każdą sytuację. Dokładne opracowanie grafiku prac i poszczególnych etapów pozwoli na oszacowanie tak nakładów pieniężnych, jak i czasu.
Dobrym pomysłem jest zasięgniecie porady eksperta, czyli architekta oraz projektanta wnętrz. Niekiedy zakres prac wymaga specjalnych pozwoleń budowlanych, a fachowiec będzie wiedział, na co, w tym przypadku zwrócić uwagę. Podpowie również, jakie zadania będą wymagane i pomoże w sporządzeniu odpowiedniego harmonogramu.
Początek prac, czyli od czego zacząć remont
Posiadają grafik prac należy ustalić kolejność remontowania poszczególnych pomieszczeń. Tu warto zaznaczyć, że zacząć remont należy od wszelkich prac konstrukcyjnych, np. przestawiania ścian, czy stawiania ścianek działowych. To jest także etap, w którym można zamontować podwieszany sufit lub wykonać zabudowę rur.
Po pracach konstrukcyjnych można podjąć prace instalacyjne, jeśli planujemy chociażby zmianę instalacji gazowej, elektrycznej lub grzewczej. Dopiero w następnym etapie zająć się należy wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, a także wyrównywaniem ścian i sufitów. Prace naprawcze kończą się na renowacji posadzki.
Prace wykończeniowe, jako ostatni etap remontu
Na sam koniec zostaje już wykończenie wnętrz, czyli wykańczanie sufitów i ścian oraz ich malowanie. Końcowy etap to prace montażowe polegające na wymianie gniazdek, kontaktów i innych drobnych elementów. Dopiero na końcu montujemy lampy, żyrandole i wstawiamy meble oraz całe wyposażenie.
Harmonogram remontu powinien być dokładnie sporządzony. Pozwoli to na płynne przeprowadzenie każdej czynności i brak zwłoki w dostawach materiałów. Warto tu nadmienić, że w dobrym grafiku należy zostawić kilka dni więcej, niż przewiduje zakres prac, ze względu na niespodziewane okoliczności.
Może spodobać Ci się również:
Catering dietetyczny to w ostatnich czasach dziedzina, która przezywa prawdziwy rozkwit. Wśród wielu zalet można wyróżnić trzy: zdrowa, pomysłowa i dopasowana do klienta. Niezależnie, czy się odchudzamy, czy też musimy…
Czytaj więcej