niedziela, 28 maja 2023r.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym i kupić nowe? O jakich formalnościach należy pamiętać?

unnamed file 1

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na kupno mieszkania wbrew pozorom nie jest czymś, co trzyma nas w danym miejscu. Oczywiście takie zobowiązanie zaciąga się na wiele lat, jednak nie oznacza to, że nie możemy zmienić swoich planów życiowych. Jakie więc powinniśmy podjąć kroki, aby sprzedać mieszkanie obciążone kredytem i kupić nową nieruchomość?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Jeżeli podejmiemy decyzję o tym, że chcemy sprzedać mieszkanie, na które zaciągnęliśmy kredyt, musimy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. Oczywiście najważniejszym elementem jest znalezienie osoby, która będzie chciała kupić nasze mieszkanie. Następnie, trzeba oddać do banku kwotę, jaka pozostała jeszcze do spłaty.

Tutaj istnieją dwie możliwości, gdyż kupujący może od razu wpłacić całą brakującą sumę do banku albo zaciągnąć kredyt hipoteczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolejny kupiec również zdecydował się na kredyt, jeżeli chce kupić np. mieszkanie 3 pokojowe Lublin. Cały proces związany z kupnem takiego mieszkania nie trwa długo, a więc nie musimy się obawiać, że etap ten będzie długotrwały.

Kiedy można podpisać umowę przedwstępną?

Zawarcie umowy przedwstępnej to moment, kiedy rozpoczynamy transakcję związaną ze sprzedażą mieszkania. Jednak, kiedy można taką umowę podpisać? Zanim podpiszemy umowę przedwstępną, musimy posiadać wymagane dokumenty.

Jednym z nich jest informacja z banku o wysokości naszego obecnego zobowiązania. Nie można także zapomnieć o tzw. promesie, czyli zapewnieniu o wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. Czynność ta ma miejsce już po uregulowaniu zadłużenia.

Jeżeli poprzedni właściciel zostanie wypisany z ksiąg wieczystych, wtedy będzie można wpisać nową osobę, która kupiła mieszkanie. Poza tym taka umowa powinna zostać podpisana u notariusza, aby wszystko przebiegło bez jakichkolwiek problemów.

Kiedy można kupić nowe mieszkanie?

Sprzedaż poprzedniego mieszkania i zakup nowego należy do coraz częstszych sytuacji. Dzieje się tak z wielu różnych powodów, które nakłaniają nas do zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli kwota, jaką otrzymamy podczas sprzedaży poprzedniego domu, wystarczy nie tylko na spłatę kredytu, ale również zakup nowego lokum nie trzeba zaciągać kolejnego zobowiązania.

Zdarzają się także sytuacje, kiedy otrzymana kwota jest zbyt mała. Wtedy musimy zaciągnąć nowy kredyt, aby móc kupić nowe mieszkanie. Po zakończeniu transakcji i dopełnieniu formalności możemy zacząć w pełni korzystać z własnego mieszkania.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest restrukturyzacja? Kancelaria prawa restrukturyzacyjnego

Co to jest restrukturyzacja? Kancelaria prawa restrukturyzacyjnego

10 czerwca 2020

Każde przedsiębiorstwo ma zarówno wzloty, jak i upadki pod względem finansowym. Właśnie specjalnie dla tych drugich istotna może okazać się restrukturyzacja. Dlatego warto zapoznać się z tym niezbędnym w niektórych…

Czytaj więcej