środa, 22 maja 2024r.

Jesteś introwertykiem? Wykorzystaj to

Jesteś introwertykiem? Wykorzystaj to

  Introwertycy nie mają łatwo w dzisiejszym świecie. Może dlatego, że nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego czym jest introwertyzm. Bywa, że osoba introwertyczna jest źle postrzegana przez nauczycieli w szkołach, a wielu introwertyków nie może przebić się na rozmowie kwalifikacyjnej, bo pracodawcy wolą wybrać kogoś bardziej towarzyskiego, nawet jeśli stanowisko pracy tego nie wymaga. Nie warto się jednak poddawać i robić z siebie na siłę ekstrawertyka. Jeśli jesteś introwertykiem to wszystko z Tobą w porządku.

Czym jest introwertyzm?

Introwertyzm jest po prostu typem osobowości i nie jest to choroba, ani zaburzenie. Według różnych szacunków od 30 do 50% ludzkości to osoby mniej lub bardziej introwertyczne. Czym się różnią się od ekstrawertyków? Przede wszystkim tym, że przedkładają świat wewnętrzny nad świat zewnętrzny. Przez to są skupieni bardziej na tym co się dzieje w ich umyśle i dlatego są dużo spokojniejsi i wyciszeni.

Introwertyk traci również energię w kontaktach towarzyskich (chyba, że jest z osobą którą dobrze zna). Ekstrawertyk natomiast czuje wtedy, że żyje i chce jeszcze więcej, potrzebuje ciągle stymulacji i adrenaliny. Introwertycy nie potrzebują tylu bodźców z zewnątrz, bo świat wewnętrzny zazwyczaj im wystarcza. Oczywiście są od tego wyjątki, bo bywają introwertycy uzależni np. od szybkiej jazdy motocyklem, albo skoków na bungee.

Nie należy też mylić introwertyzm z nieśmiałością. Zdrowy introwertyk nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, ale ich nadmiar może go wyczerpać i musi wtedy „naładować swoje baterie” w samotności.

Jak introwertycy mogą wykorzystać swoją osobowość

Nie należy się załamywać i udawać ekstrawertyka jeśli tego nie czujemy. Wbrew powszechnej opinii introwertycy są na świecie bardzo potrzebni. Wielu pisarzy, naukowców czy artystów to właśnie introwertycy. Czym się wyróżniają ludzie z tym typem osobowości? Są na pewno świetnymi obserwatorami i potrafią dostrzec niebezpieczeństwa szybciej od ekstrawertyków.

Potrafią rozwiązać złożone problemy po głębszej analizie, uważnie słuchać innych ludzi i uniknąć wiele pułapek. Introwertyk to osoba, które najpierw przemyśli wiele kwestii i nie działa od razu jak robi to ekstrawertyk. Dlatego uważa się, że tacy ludzie świetnie nadają się na stanowiska kierownicze.

Introwertycy bywają też niezwykle kreatywni, posiadają rozwiniętą wyobraźnię. Większość światowych dzieł sztuki, książek i prac naukowych powstaje w ciszy i samotności, z daleka od rozpraszającego świata. Nie każdy potrafi dzisiaj usiedzieć dłużej w jednym miejscu i wykonać zadanie, a prawdziwy introwertyk nie ma z tym większego problemu. Niestety nie każdy ma tyle szczęścia i może pracować w miejscu odpowiednim dla swojego typu osobowości.

Należy wtedy zadbać w odpowiedni sposób o swoje bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne. Introwertyk musi od czasu do czasu wyciszyć się w samotności. Wielu pomagają samotne spacery, medytacje, albo zwyczajne czytanie książki z kubkiem gorącej herbaty. Niepożądane jest także bardzo częste odbieranie telefonów.

Introwertyk ma prawo być sobą i nie musi przepraszać za to kim jest. Jeśli pogodzi się z tym to być może zmotywuje go to do szukania odpowiedniej pracy, w której będzie mógł wykorzystać swój potencjał. Zrozumie wtedy, że ma wiele do zaoferowania.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1530915365347 e35b749a0381cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzR8fGxhY29zdGUlMjBzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNzAxOTg1ODY0fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak dobrać buty do biegania pod względem rozmiaru?

1 listopada 2023

Każdy amator biegania wie, że do udanego treningu potrzeba odpowiedniego obuwia. Nie warto w tym przypadku decydować się na półśrodki i wybierać klasyczne adidasy lub trampki z niewłaściwie wyprofilowaną podeszwą.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady