piątek, 22 września 2023r.

Kask bhp – jaki kolor? Dlaczego kolorystyka kasków ochronnych jest tak ważna?

photo 1552879890 3a06dd3a06c2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxoZWFsdGglMjBhbmQlMjBzYWZldHklMjBjbG90aGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjU4Mzk5ODkxixlibrb 1.2.1q80w1080

Kaski bezpieczeństwa noszone w wielu miejscach pracy to często niezbędny element, jeżeli chodzi o zabezpieczenie pracownika przed ewentualnym wypadkiem. Należy jednak wiedzieć, że do wyboru mamy wiele rodzajów kasków ochronnych, gdzie każdy z nich może mieć inne przeznaczenie. Jaki kolor kasku jest przeznaczony dla pracowników BHP, a jakie kolory kasków, muszą nosić pozostali pracownicy?

Jaki kolor ma kask BHP?

Najczęstszym miejscem, gdzie wymagane jest noszenie kasków ochronnych to teren budowy. To właśnie tam istnieje największe ryzyko wypadku. Oczywiście w innych miejscach kask również, może być niezbędny, a więc w takich przypadkach, należy bezwzględnie stosować się do istniejących przepisów bezpieczeństwa.

Kask BHP ma kolor zielony. Oznacza to, że osoby będące pracownikami BHP muszą nosić kaski tego koloru, co jest uregulowane odpowiednimi przepisami.

Dzięki temu, że poszczególni pracownicy noszą kaski w innych kolorach możliwe jest szybkie ich rozróżnienie. Stanowi to także ogromne udogodnienie, ponieważ znalezienie konkretnej osoby jest dużo prostsze.

Jakie pozostałe kolory kasków wyróżniamy?

Poza pracownikiem BHP na budowie pracują również pracownicy fizyczni, kierownicy budowy, czy architekci. Każda z tych osób nosi inny kask, dzięki czemu wiadomo kto, na jakim stanowisku pracuje. Poniżej wyszczególnione zostały pozostałe kolory kasków:

  • kask żółty – pracownicy fizyczni
  • kask czarny – inspektor nadzoru
  • kask niebieski – elektryk, osoba pracująca na wysokości
  • kask pomarańczowy – geodeta
  • kask czerwony – osoba spoza budowy lub praktykant

Wszystkie wyżej wymienione kolory kasków muszą być noszone przez osoby wykonujące konkretne prace. Niestosowanie się do przepisów jest dużym zagrożeniem dla życia lub zdrowia oraz może wiązać się z upomnieniami lub nawet nałożeniem kary.

Dlaczego kaski to ważny element każdej budowy?

Noszenie kasków ochronnych ma bardzo ważne znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Ochrona głowy przed urazem nawet pomimo przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa to czynnik, który może uratować życie. Jeżeli głowa nie byłaby chroniona spadający element, czy nawet upadek z wysokości mógłby zakończyć się bardzo tragicznie.

Z doświadczenia wiadomo, że kask ochronny może uratować życie. Ten element ochrony wykonany jest w taki sposób, aby stanowił skuteczne zabezpieczenie. Trwałość oraz odporność na pęknięcia to główne cechy charakterystyczne kasku ochronnego.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje założenie spółki z o. o.? Czy koszty są uzależnione od formy rejestracji?

Ile kosztuje założenie spółki z o. o.? Czy koszty są uzależnione od formy rejestracji?

1 grudnia 2020

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej zakładanych instytucji handlowych. Osoby chcące ją założyć powinny mieć podstawowe informacje na temat etapów jej powstawania i działania. Co więcej,…

Czytaj więcej