niedziela, 16 czerwca 2024r.

Kiedy psycholog a kiedy psychiatra? Jak rozpoznać, że nasze dziecko potrzebuje pomocy specjalisty?

photo 1495653797063 114787b77b23cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHx0aGVyYXB5fGVufDF8MHx8fDE2NjEyODM0NDcixlibrb 1.2.1q80w1080

Problemy o podłożu psychologicznym dotyczą nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych objawów zwłaszcza u najmłodszych. Konsultacja ze specjalistą to pierwszy i niezwykle istotny krok, jaki powinna wykonać osoba, która podejrzewa, że coś może być nie tak. Jednak, do którego specjalisty, powinniśmy się wybrać?

Psycholog czy psychiatra – kogo wybrać?

Wiele osób oraz rodziców, którzy zdecydują się na wizytę u specjalisty nie wiedzą, do kogo powinni się udać. Oczywiście jest to w pełni zrozumiale, dlatego często specjaliści wysyłają swoich pacjentów w inne miejsce, gdyż nie zajmują się leczeniem konkretnego problemu.

Zdiagnozowanie chorób psychicznych nie zawsze jest proste nawet przez samego specjalistę. Warto jednak wiedzieć, że bez względu na to, do kogo się wybierzemy i tak otrzymamy pomoc lub zostaniemy skierowani już do odpowiedniej osoby.

Jakiekolwiek zmiany w naszym zachowaniu są wskazaniem do tego, aby poszukać pomocy. Tak samo wygląda to w przypadku dzieci, ponieważ najmłodsi są jeszcze bardziej narażeni na różnego typu problemy, na co oczywiście może mieć wpływ wiele czynników.

Problemy u dziecka – jak je rozpoznać?

Psychoterapia dla dzieci oraz inne formy leczenia są wielu przypadkach niezbędne. Dzieje się tak, ponieważ nawet błahy problem u dziecka może przerodzić się w poważniejsze schorzenie, które będzie miało wpływ na dalsze życie młodego człowieka. Rozpoznanie nieprawidłowości w zachowaniu dziecka to bardzo ważny krok, nawet w przypadku najmniejszych zmian dotyczących codziennego funkcjonowania.

Dzięki temu możemy w porę pomóc dziecku uporać się z problemem, jaki wystąpi. Codzienne rozmowy, niesienie pomocy, a także zbudowanie zaufania u dziecka może pomóc nam zauważyć, że dzieje się coś złego. Niestety wielu rodziców nie zwraca uwagi na zachowanie swoich dzieci, a co za tym idzie problemy najmłodszych są niezauważalne i wciąż się pogłębiają.

Leczenie u psychiatry i psychologa

Niekiedy zdarza się, że pomimo podjętego już leczenia specjalista kieruje swojego pacjenta do drugiego specjalisty. W wielu przypadkach jest to świetne rozwiązanie, ponieważ połączenie ze sobą leczenia farmakologicznego i psychoterapii może przynieść jeszcze większe efekty.

Co więcej, ścisła współpraca psychologa i psychiatry jest dosyć częstą praktyką, co oczywiście ma na celu dobro pacjenta. Wdrożenie leczenia w odpowiednim czasie daje szansę na powrót do normalnego życia. Poza tym oprócz leczenia ważne jest także wsparcie dziecka na każdym etapie leczenia.

Może spodobać Ci się również:

RTG weterynaryjne – na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatury?

1 stycznia 2022

Wśród narzędzi diagnostycznych badania rentgenowskie zajmują bardzo wysoka pozycję. Lekarz weterynarii, który ma możliwość wykonania obrazowania w warunkach posiadanej placówki, zdecydowanie może szybciej i trafniej ocenić stan czworonożnego pacjenta. Dzięki…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady