czwartek, 16 maja 2024r.

Kiedy zgłosić się do poradni kardiologicznej?

Kiedy zgłosić się do poradni kardiologicznej?

Współcześnie jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych są schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Stres, niezdrowa dieta, siedzący tryb życia, brak ruchu: to wszystko prowadzi do problemów kardiologicznych. Warto zatem wiedzieć, kiedy udać się do poradni i czym zajmuje się kardiolog.

Specjalista od układu krwionośnego

Lekarz ten zajmuje się schorzeniami serca oraz naczyń krwionośnych. Choroby te to dziś najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów. Zadaniem kardiologa jest diagnoza chorób układu sercowo-naczyniowego i ich leczenie. To także rozpoznanie wrodzonych i nabytych wad serca i układu krążenia. Kardiolog wspiera również pacjentów w okresie ich rehabilitacji.

Kiedy umówić się na wizytę w poradni kardiologicznej?

Główne przyczyny chorób serca już wymieniono. To przede wszystkim brak ruchu, siedzący tryb życia czy niezdrowa, przede wszystkim tłusta dieta. Do tego dochodzi stres. Wszystko to prowadzi do różnego rodzaju dolegliwości. Przykładem może być powtarzający się ból w klatce piersiowej. Nie można tego bagatelizować. Jest to objaw wymagający konsultacji z kardiologiem. Innymi niepokojącymi dolegliwościami, które wymagać powinny wizyty w poradni kardiologicznej, mogą być powtarzające się uczucie uderzania krwi do głowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, zmiana rytmu serca, duszności, obrzęki twarzy i kończyn, a także zasłabnięcia. Jeśli objawy te powtarzają się, dość często konieczna jest wizyta w poradni kardiologicznej. Najbliższą przychodnię, w której przyjmuje kardiolog znaleźć można korzystając z wyszukiwarki. Wpisać wystarczy choćby „przychodnia Nowa Ruda„. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej znajduje się w niemal każdym mieście.

Jakie badania wykonuje kardiolog?

Celem ich jest ocena stanu mięśnia sercowego oraz układu naczyniowego. Osoby po 50 roku życia powinny regularnie przeprowadzać badania kardiologiczne. Są one bowiem szczególnie narażone na choroby serca. Podstawowym z nich jest EKG, w tym stosowanie holtera EKG. Często wykonywane jest również tzw. „echo serca”, które robi się w celu oceny budowy serca. Wykonywane jest również badanie dopplerowskie pozwalające na ocenę przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. Wśród badań kardiologicznych wymienić można również badania inwazyjne. Mowa tu o mapowaniu serca oraz koronarografii.

Problemów nie można bagatelizować. Dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości należy natychmiast udać się do przychodni. Taka wizyta może uratować życie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Trądzik różowaty – jak długo trwa leczenie?

1 września 2021

Trądzik różowaty jest powszechniejszą przypadłością, niż może się wydawać. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, co znacząco utrudnia jej leczenie. Choć sposób leczenia to kwestia bardzo indywidualna, obecnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady