czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Odzież robocza i odzież ochronna, co je różni?

unnamed file 1

Przepisy BHP jasno określają, że na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odzieży chroniącej zdrowie pracownika, jak również jego prywatny ubiór. Często odzież ochronna traktowana jest, jako synonim odzieży roboczej. Są jednak duże różnice między obiema i warto je poznać.

Dla kogo i jaka odzież robocza?

Zależnie od rodzaju wykonywanego zawodu pracodawca powinien odpowiednio zabezpieczyć pracownika. Odzież robocza ma głównie zadanie ochronienia prywatnego odzienia przed zniszczeniem. Pracownik, który może mieć możliwość kontaktu z substancjami brudzącymi, lub chemicznymi czy biologicznymi powinien otrzymać zamienniki takie jak koszulki, bluzy, kamizelki, spodnie lub fartuchy.

Niektóre stanowiska pracy wymagają zachowania szczególnych zasad sterylności oraz higieny i ubranie robocze jest niezbędne w tej sytuacji. Dotyczy to laborantów i lekarzy.

Przy wyborze ubioru zamiennego pracodawca, jeśli nie dokonuje samodzielnie zakupu, powinien wypłacić ekwiwalent tak, aby pracownik sam dobrał sobie i kupił strój.

Pierwsza kategoria odzieży ochronnej

Jak sama nazwa wskazuje odzież ochronna ma dać całkowite bezpieczeństwo pracownikowi. Pierwsza kategoria chroni w sposób minimalny zdrowie i życie, jest jednak niezbędna w kilku przypadkach.

Zabezpiecza przed pyłem, chroni również pracownika przed działaniem kwasów, czy wody. Pełni także funkcję zabezpieczającą przed czynnikami atmosferycznymi.

Ochrona przed poważnymi uszkodzeniami.

W wielu zawodach pracownik narażony jest na uderzenia, upadki, działanie niebezpiecznych substancji chemicznych. Stosuje się ochronne ubranie dokładnie dopasowane do wykonywanego zawodu. W drugiej kategorii odzieży ochronnej należy wymienić funkcję ostrzegawczą, która wymaga stosowania elementów odblaskowych, a także ubrania dla osób narażonych na działanie kwasów i ostrych środków chemicznych lub dla spawaczy.

Trzecia kategoria ubrań zabezpieczających niezbędna jest w zawodach, w których narażane jest życie pracownika. Stosuje się tu wysoce wyspecjalizowaną odzież, w której podejmują pracę elektrycy, a także ludzie narażeni na promieniowane i ogień.

Taka odzież ochronna ma za zadanie stworzyć bezpieczeństwo przed poważnym zagrożeniem zdrowia lub utratą życia. Pracodawca samodzielnie dobiera i kupuje wyposażenie dla pracowników, nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu.

Reasumując, w zależności od wykonywanej pracy przysługuje pracownikowi pełne zabezpieczenie własnej osoby i mienia. Odzież ochronna dodatkowo musi posiadać odpowiednie certyfikaty BHP i spełniać najwyższe narzucone odgórnie normy.

Może spodobać Ci się również:

Co można zrobić z butelki PET?

1 grudnia 2021

Opakowania plastikowe bardzo często trafiają do koszy, a istnieje mnóstwo sposobów by ponownie je wykorzystać. To materiał, który dość łatwo można obrobić i przygotować atrakcyjne dekoracje oraz pomocne artykuły dla…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady