niedziela, 14 kwietnia 2024r.

Okap kuchenny – jaki wybrać? Sprawdź czym się kierować podczas zakupów

photo 1523907148451 986fa7602675cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxzaG93ZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY1Nzg3MDg0MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Kuchnia jest miejscem, w którym stale możemy mieć do czynienia z różnymi zapachami i oparami. Ponadto posiadacze kuchenek gazowych muszą liczyć się z tym, że w pomieszczeniu będą się zbierać spaliny. Dlatego odpowiednio dopasowany okap to podstawa. W jaki sposób wybrać ten najlepszy? Sprawdzimy w dzisiejszym artykule.

Okap z wyciągiem czy pochłaniaczem?

Pierwszą kwestią dotyczącą wyboru nowego okapu jest jego typ. Standardowe systemy z wyciągiem podłączane są bezpośrednio do wentylacji. Ich praca jest stosunkowo prosta i opiera się na usuwaniu spalin oraz zapachów bezpośrednio przez system kominowy na zewnątrz. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, jednak najczęściej wymaga zakupu okapu przyściennego, który łatwo połączyć z wylotem wentylacji.

Produkty z pochłaniaczem działają w nieco inny sposób. Tutaj powietrze znajduje się w obiegu zamkniętym i jest jedynie filtrowane przez okap kuchenny. W ten sposób łatwo usunąć zapachy oraz tłuszcz unoszący się w powietrzu. Są jeszcze systemy mieszane, które odznaczają się dobrą wydajnością.

Klasyczny okap do zabudowy łatwo schować

To idealne rozwiązanie do niewielkiej kuchni. Okap kuchenny podszafkowy, zamontowany bezpośrednio do systemu wentylacji łatwo jest ukryć i wpasować w wygląd całego pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest bardzo wydajne i nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Kluczową kwestią podczas wyboru okapu będzie znalezienie produktu o odpowiedniej wydajności. System powinien efektywnie usuwać spaliny oraz inne zapachy wydobywające się w trakcie przygotowania potraw. Wydajność dobiera się w zależności od kubatury pomieszczenia. W małej kuchni wystarczą słabsze okapy kuchenne przyścienne, a w większym pomieszczeniu warto zainwestować w mocne okapy kuchenne z pochłaniaczem.

Okap wyspowy – kiedy się sprawdzi?

Ten typ urządzenia wygląda bardzo efektownie. Okap montuje się wraz z kuchenką najczęściej na środku kuchni. Ma on kształt cylindra najczęściej idącego aż pod sufit. Taki system jest bardzo wydajny i stanowi idealne uzupełnienie nowoczesnego pomieszczenia.

Okap wyspowy nie w każdym przypadku da się jednak zainstalować. Urządzenie sprawdzi się przede wszystkim w dużej kuchni. Sam okap zajmuje sporo miejsca, a najczęściej ustawia się go na środku. Instalacja systemu w niektórych przypadkach będzie niemożliwa ze względu na niewłaściwe położenie wylotów kominowych. Jeśli będą one zlokalizowane blisko ścian, lepiej zamontować klasyczny okap podszafkowy lub przyścienny.

Może spodobać Ci się również:

photo 1679939153966 6ec05249db1dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OHx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTQwfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztuje najem długoterminowy mieszkania?

1 stycznia 2024

Przeprowadzka do innego miasta wiąże się z koniecznością znalezienia odpowiedniego lokalu. Młodzi ludzie opuszczający dom rodzinny na studia lub w poszukiwaniu pracy często nie mają możliwości zakupu nieruchomości, dlatego decydują…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady