poniedziałek, 15 lipca 2024r.

Próchnica zębów – jak się pozbyć? Jakie zabiegu zapobiegają rozwojowi próchnicy?

photo 1631596666755 3c2ea356e617cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzR8fGRlbnRpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2OTQ4NzYxNwixlibrb 4.0.3q80w1080

Nieleczona próchnica to główna przyczyna utraty uzębienia. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób pomimo widocznych ubytków unika gabinetów dentystycznych, co niestety nie jest dobrą decyzją. Co zrobić, aby pozbyć się próchnicy zębów i jak wygląda proces leczenia próchnicy w gabinecie dentystycznym?

Próchnica – jak pozbyć się tego problemu?

Najczęściej trafiamy do gabinetu stomatologicznego w momencie, gdy widoczne są już duże ubytki. Oczywiście zęby zaatakowane przez próchnicę można uratować, jednak im dłużej będziemy zwlekać, tym konieczna będzie większa ingerencja w zęba ze strony stomatologa.

Leczenie próchnicy polega na czyszczeniu zęba oraz jego wypełnieniu, czyli założeniu tzw. plomby. Należy dodać, że w przypadku bardzo zniszczonych zębów konieczne może okazać się leczenie kanałowe Wrocław, które jest ostatnią szansą na uratowanie zęba.

W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie remineralizacji zębów. Zabieg ten polega na zabezpieczeniu miejsca atakowanego przez próchnicę specjalnym preparatem, który wzmocni ząb i zapobiegnie dalszemu powstawaniu ubytku.

Czy codzienna higiena jamy ustnej może zapobiec próchnicy?

Regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej, czy płukanie jamy ustnej specjalnym płynem z pewnością pomoże w zapobieganiu próchnicy. Należy jednak pamiętać, że czynności te muszą być wykonywane dokładnie, aby wszelkie zanieczyszczania i bakterie były całkowicie usuwane.

Stomatolodzy zalecają również korzystanie z zabiegów higienizacji w gabinecie dentystycznym, dzięki czemu jeszcze bardziej zadbamy o higienę jamy ustnej. Wpływ na zmniejszenie ryzyko pojawienia się próchnicy ma też dieta. Ograniczanie cukrów, kawy, kwaśnych potraw, czy rzucenie palenia z pewnością wpłynie na lepszy stan szkliwa i zmniejszy ryzyko rozwoju próchnicy.

Co zrobić, gdy zauważymy u siebie ubytki w zębach?

Próchnica w początkowym stadium rozwija się bezobjawowo. Jeżeli więc zauważymy u siebie ubytek lub pojawią się dolegliwości bólowe, należy jak najszybciej udać się do gabinetu dentystycznego. Wdrożenie leczenia to jedyne skuteczne rozwiązanie, a więc nie warto unikać dentysty, ponieważ doprowadzi to do jeszcze większych problemów.

Poza tym powinniśmy pamiętać o regularnym odwiedzaniu gabinetu dentystycznego w celu sprawdzania stanu jamy ustnej. Pozwoli to na wykrycie nieprawidłowości, którym w porę można zapobiec i uchronić się przed znacznie poważniejszymi zabiegami do jakich może przyczynić się zaawansowana próchnica.

Może spodobać Ci się również:

Malowanie szklanych butelek - jaki efekt?

Malowanie szklanych butelek – jaki efekt?

25 lipca 2020

Szkło jest surowcem często używanym w produkcji. Stosuje się je jako opakowanie produktu np. perfum, alkoholi, napojów, a także do produkcji elementów dekoracyjnych, np. wazonów, naczyń, słoików. Naturalne, nieprzerobione szkło…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady