piątek, 19 kwietnia 2024r.

Samochód służbowy kto może jeździć? O czym musi pamiętać pracownik korzystający z auta służbowego?

photo 1534960747318 77e7917b7117cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Nnx8R1BTJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2MzgyMDAzNTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Samochód służbowy to środek transportu wykorzystywany do wykonywania określonej pracy przez pracowników. W większości firm jest to bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu osoba zatrudniona może się bez problemu przemieszczać, co jest konieczne, aby móc wykonywać swoje obowiązki.

Kto może korzystać z auta służbowego?

Pracownik, który otrzyma samochód służbowy, musi wiedzieć, jakie ciążą na nim obowiązki związane z autem, którym będzie mógł się poruszać. Zgodnie z obowiązującymi zasadami auto służbowe może być użytkowane wyłącznie przez konkretnego pracownika.

Niestety często się zdarza, że samochód służbowy jest wykorzystywany również do celów prywatnych przez bliskie osoby pracownika. Nie jest to oczywiście zgodne z zasadami, chyba że właściciel firmy wyrazi na to zgodę.

Kwestia korzystania z auta firmowego najczęściej jest uregulowana w umowie, przygotowanej przez pracodawcę. Niezastosowanie się do niej może doprowadzi do poważnych konsekwencji, co często ma bezpośredni wpływ na zatrudnienie.

W jaki sposób można kontrolować auto służbowe?

Zdarza się, że pracodawca ma ograniczone zaufanie do pracownika lub po prostu chce mieć wszystko pod kontrolą. Świetnym sposobem na kontrolowanie auta służbowego jest monitoring pojazdów. Dzięki temu można w każdej chwili sprawdzić lokalizację samochodu, co pozwoli na kontrolowanie pracowników.

Jednak czy wszyscy pracodawcy decydują się na takie rozwiązanie? Otóż pomimo tego, że jest to idealny sposób na sprawdzenie wiarygodności osób zatrudnionych nie każdy właściciel firmy, decyduje się na montaż lokalizatora GPS.

Montaż nadajników GPS we wszystkich służbowych autach zawsze wiąże się z pewnymi wydatkami, co może wpłynąć na decyzję o montażu takich lokalizatorów. Warto jednak wiedzieć, że koszty te nie są bardzo wygórowane, a mogą poprawić bezpieczeństwo auta, które na co dzień fizycznie nie jest w  posiadaniu przedsiębiorcy.

Prowadzenie auta służbowego – jakie uprawnienia?

Prowadzenia służbowego samochodu osobowego nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień, a więc takie auto może otrzymać osoba posiadająca uprawnienia kat. B. Natomiast, jeśli pracownik będzie musiał prowadzić większy pojazd, musi mieć odpowiednią kategorię, co umożliwi kierowanie takim samochodem.

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę o posiadanych uprawnieniach, ponieważ w innym przypadku nie będzie on mógł poruszać się autem służbowym. Poza tym pracownik ma też obowiązek o poinformowaniu pracodawcy o ewentualnej utracie uprawnień.

Może spodobać Ci się również:

photo 1602070335326 595fb9a22f32cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyN3x8bWV0YWwlMjB3b3JrfGVufDF8MHx8fDE2MzUxNzI5MzIixlibrb 1.2.1q80w1080

Arduino CNC jak podłączyć? Kiedy warto korzystać z arduino?

1 marca 2022

Do prawidłowego działania obrabiarek CNC niezbędny jest układ sterujący. Sterowanie maszyną to bardzo ważna kwestia, ponieważ w innym przypadku obróbka nie mogłaby być przeprowadzona. Jednym z układów sterowania jest arduino.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady