czwartek, 02 lutego 2023r.

Ubezpieczenie OC – jak sprawdzić co obejmuje?

unnamed file 5

Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, trzeba posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pozwala ono częściowo pokryć szkody wypadku, jest też dobrym zabezpieczeniem wspierającym spłatę roszczeń względem poszkodowanego. Z polisy OC nie zawsze jednak można skorzystać, niektóre sytuacje drogowe są z niej wyłączone. Jak sprawdzić zatem informacje odnośnie posiadanego ubezpieczenia?

Czy mój samochód jest ubezpieczony?

Przed takim pytaniem stają osoby, które zamierzają kupić pojazd używany. Zazwyczaj poprzedni właściciel informuje o ważności polisy, jednak można informację w prosty sposób zweryfikować poprzez odpowiednie narzędzia. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – www.ufg.pl. Tutaj w zakładce „Baza OC i AC” trzeba kliknąć opcję „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Następnie wpisujemy nr rejestracyjny lub VIN pojazdu, datę sprawdzenia ważności polisy oraz kraj. Po uzupełnieniu danych klikamy „Sprawdź” i wyskoczy nam odpowiedź dotycząca aktualności, lub braku ubezpieczenia OC. Kraków jest miastem, w którym możesz sprawdzić takie dane również kontaktując się z agencją ubezpieczeniową.

W przypadku stłuczki dobrze jest mieć przy sobie również aplikację mobilną „Na Wypadek”. To narzędzie działa na urządzeniach z systemem iOS oraz android. Program zawiera informacje dotyczące aktualności OC. Aplikacja posiada również szereg wbudowanych udogodnień, takich jak przypomnienie o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia czy szablon oświadczenia o stłuczce.

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Ta obowiązkowa polisa pomaga pokryć koszty odszkodowania kierowcy, który wyrządził określoną szkodę w związku z ruchem prowadzonego pojazdu. Z ubezpieczenia można skorzystać zarówno w sytuacjach, w których następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, jak i utrata lub zniszczenie mienia osoby poszkodowanej.

Polisa obejmuje więc sytuacje, w których doszło do wypadku drogowego i potrzeba środków na zadośćuczynienie osobie poszkodowanej. Warto tutaj podkreślić, że polisa OC w odróżnieniu od AC może zostać wykorzystana wyłącznie wobec osoby poszkodowanej. Sprawca wypadku nie będzie mógł wówczas liczyć na rekompensatę poniesionych uszkodzeń pojazdu.

Gdzie mogę sprawdzić zakres ubezpieczenia?

Podstawowym dokumentem regulującym warunki wypłaty ubezpieczenia jest umowa polisy. Znajdą się w niej wszelkie informacje dotyczące sytuacji, w których można wykorzystać polisę, sposobów rozliczania zdarzeń drogowych, czy rejestracji szkód wynikających z takich sytuacji. Warto dokładnie zapoznać się z tym dokumentem przy podpisywaniu, gdyż znacznie ułatwi to postępowanie w przypadku wystąpienia sytuacji drogowych. O dane dotyczące polisy można wypytać również konsultanta firmy, u której kupowaliśmy polisę.

Może spodobać Ci się również:

photo 1592150621744 aca64f48394acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMHx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Sztuczne palmy i rośliny doniczkowe w sypialni – jak wybrać?

1 stycznia 2023

Sypialnia to miejsce prywatne, w którym śpimy, ubieramy się i odpoczywamy. Badania wykazały, że sztuczne rośliny pomagają wywołać spokój i mogą zmniejszyć uczucie lęku. Są naturalnym dodatkiem do każdej sypialni, niezależnie od…

Czytaj więcej