poniedziałek, 15 lipca 2024r.

ZUS od dochodów dla najmniejszych przedsiębiorców

ZUS od dochodów dla najmniejszych przedsiębiorców

Wiele wskazuje na to, że od stycznia 2020 roku zostanie wprowadzony nowy mały ZUS plus. To sztandarowa obietnica przedwyborcza partii rządzącej. Wiele osób wątpiło w to, że uda się w okresie 100 dni od wyborów wprowadzić te korzystne zmiany dla przedsiębiorców. Tymczasem projekt ustawy już jest i ma być wprowadzony w ekspresowym tempie.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od wielu lat przedsiębiorcy w Polsce narzekają na bardzo wysokie składki ZUS, które nie są proporcjonalne do osiąganych dochodów. Ich wysokość naliczana jest od podstawy, która jest pochodną przeciętnej płacy a ta stale rośnie. Wiele wskazuje na to, że wreszcie część przedsiębiorców będzie mogła płacić składki proporcjonalne do ich dochodów. Szacuje się, że około 300 000 osób będzie mogło skorzystać z tej nowej formy. Oznacza to, że zwiększa się liczba osób, które objęte będą preferencyjnymi rozwiązaniami. Dotychczas nie mogli z nich korzystać na przykład mali przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej i niebędący płatnikami VAT. Po zmianach składki mają być płacone od 50% dochodów. Wyznaczono limity, które mówią, że z nowego małego ZUSu skorzystają osoby o przychodach niższych niż 10 000 zł miesięcznie, których dochód jednocześnie nie przekroczy w miesiącu 6000 zł. Zmiana ta obejmie także osoby na ryczałcie, u których będzie się brać pod uwagę 50% przychodów.

O czym warto pamiętać?

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z tych zmian powinien stosowne dokumenty złożyć w inspektoracie ZUS do końca stycznia 2020 roku. Jednocześnie należy pamiętać, że możliwość płacenia preferencyjnych składek jest przewidziana na 36 miesięcy.

Zmiany z pewnością idą w dobrym kierunku, bo urealniają nieco składki społeczne. Przez cały rok będą płacone identyczne składki, które będą pochodną średniego dochodu z roku ubiegłego. Pamiętać jednak należy, że nadal po staremu będzie wyliczana składka zdrowotna, która już obecnie wynosi 340 zł a należy się spodziewać, że w kolejnym roku wzrośnie o kilkadziesiąt złotych.

Może spodobać Ci się również:

Jak działa automat prętowy?

Jak działa automat prętowy?

1 grudnia 2020

Do obróbki niewielkich, mniej wymagających elementów, może sprawdzić się wykorzystanie automatów prętowych. To urządzenia, dzięki którym  można w krótkim czasie wykonać dużą liczbę detali o podobnym kształcie. Nowoczesne automaty łączą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady