Co odstrasza kleszcze u psa? Sprawdź w jaki sposób łatwo się ich pozbyć
Wiosna rozgościła się u nas na dobre. To wspaniały czas dla naszego czworonoga, który staje się bardziej aktywny po okresie zimowej stagnacji. Niestety wraz ze wzrostem temperatur budzą się również insekty, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie pupila. Mowa tu o kleszczach, przenoszących groźne choroby, takie jak borelioza czy zapalenie opon mózgowych. Czy możemy coś zrobić, by nasze zwierzę ich nie łapało?
Regularne szczepienia zapobiegną problemom
Jeśli chcemy w pełni zabezpieczyć zwierzę na wypadek rozwoju chorób, powinniśmy skorzystać z fachowej pomocy. Przychodnia weterynaryjna z Krakowa przypomina, że można zaszczepić zwierzę przeciw chorobom odkleszczowym i w ten sposób ustrzec zwierzę przed późniejszymi problemami. Jedna dawka szczepionki w zupełności wystarczy, by nasz pupil był w pełni chroniony.
Szczepienia jednak nie zapobiegną przyczepianiu się kleszczy do skóry zwierzęcia, a jedynie uchronią je przed rozwojem chorób odkleszczowych. Dlatego powinniśmy również zadbać o to, by owady nie atakowały zwierzęcia. W ten sposób ograniczymy możliwość zakażenia oraz zmniejszymy ryzyko ugryzienia kleszcza u domowników. W końcu te insekty są równie groźne dla nas.
W jaki sposób chronić zwierzę przed kleszczami?
Najprostszym i bardzo skutecznym sposobem jest założenie pupilowi specjalnej obroży przeciwkleszczowej. Bardzo często będzie ona chronić również przed pchłami. Dzięki substancjom zapachowym zawartym w obroży, insekty nie będą chciały przyczepiać się do ciała zwierzęcia.
Innym sposobem jest stosowanie specjalnych szamponów przeciwkleszczowych oraz preparatów proszkowych. One również pomagają chronić sierść przed atakiem drobnych organizmów. Trzeba jednak podkreślić, że preparaty mają krótkotrwałe działanie, dlatego są znacznie rzadziej stosowane do ochrony skóry psa.
Jak wyciągnąć przytwierdzonego kleszcza?
Jeśli pomimo naszych starań na ciele zwierzęcia zobaczymy wbitego owada, musimy ostrożnie go wyciągnąć. Najlepiej użyć do tego celu pęsety lub specjalnych łapek, które pomogą wykręcić insekta bez urwania jego ciała. W przypadku zwierząt pokrytych krótką sierścią, zadanie nie będzie zbyt problematyczne.
Gdy jednak boimy się wyciągnąć kleszcza samemu, lub przez przypadek część owada została w ciele zwierzęcia, warto zgłosić się po pomoc. Weterynarz z Krakowa doskonale wie, co robić w takiej sytuacji. Po wyciągnięciu insekta specjalista może zalecić dodatkową szczepionkę lub lekarstwo, które uchroni psa przed rozwojem zakażenia.
Może spodobać Ci się również:
Kuchnia jest miejscem, w którym stale możemy mieć do czynienia z różnymi zapachami i oparami. Ponadto posiadacze kuchenek gazowych muszą liczyć się z tym, że w pomieszczeniu będą się zbierać…
Czytaj więcej