sobota, 23 listopada 2024r.

Jakie choroby powoduje kleszcz u psa?

photo 1517330156738 0b67722f3751cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0NXx8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDQ1NTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Pies, który sporo czasu spędza na świeżym powietrzu często narażony jest na ataki kleszczy. Te drobne organizmy mogą przysporzyć sporo problemów, ponieważ w ich ślinie bardzo często znajdują się groźne bakterie i wirusy. Niektóre z chorób odkleszczowych mogą okazać się śmiertelne dla zwierzęcia. Dziś przedstawimy najpopularniejsze infekcje, które mogą zaatakować naszego pupila.

Babeszjoza – jedna z najbardziej powszechnych chorób

To infekcja wywołana przez pierwotniaki zawarte w ślinie kleszcza. Po przedostaniu się do krwioobiegu psa mikroorganizmy zaczynają się namnażać i atakować krwinki czerwone. Prowadzi to do rozwoju niedokrwistości, która negatywnie odbija się na całym organizmie zwierzęcia. Na późniejszym etapie choroby dochodzi do niewydolności nerek oraz poważnego uszkodzenia wątroby.

Rozwój choroby jest bardzo intensywny, a do zarażenia dochodzi zwykle po dwóch dniach od momentu wbicia się kleszcza. Początkowo nie da się zauważyć żadnych objawów, a pierwsze symptomy pojawiają się po kilku dniach. Pies może stać się apatyczny, ma gorączkę i nie chce jeść. Wraz z postępem choroby można zauważyć u pupila bladość błon śluzowych oraz spojówek czy powiększone węzły chłonne. Z czasem dochodzi również drżenie mięśni, oraz osłabienie motoryki ciała a wtedy już powinniśmy wybrać gabinet weterynaryjny.

Anaplazmoza, którą wywołują bakterie

Istnieją jedynie 2 gatunki drobnoustrojów rodziny Anaplasma mogące wywołać choroby odkleszczowe u psów, dlatego ta infekcja jest rzadziej spotykana. Zakażenie następuje minimum 24 godziny po ukąszeniu kleszcza, a okres inkubacji może wynieść nawet dwa tygodnie. Do podstawowych objawów choroby należą apatia, ospałość, bladość błon śluzowych czy gorączka.

Ze względu na małospecyficzne objawy, wczesne wykrycie choroby często jest dość trudne. Wraz z zaostrzeniem stanu zwierzęcia pojawiają się wymioty, przyspieszony oddech biegunka, a także objawy neurologiczne i kulawizna. U niektórych osobników anaplazmoza przyjmuje postać choroby przewlekłej.

Borelioza może wystąpić również u psa

To jedno z najczęstszych schorzeń odkleszczowych, które dotyka psy. Da się ją wyleczyć, choć jej wykrycie w początkowym etapie jest dość trudne. Zaniechanie wizyty u weterynarza lub sprawdzenie, gdzie mieści się najbliższa klinika weterynaryjna niestety często doprowadza do poważnego uszczerbku na zdrowiu zwierzęcia w postaci ślepoty, zmian psychicznych lub paraliżu.

Do zakażenia infekcją dochodzi po minimum 16 godzinach żerowania. Bardzo często przez długi okres czasu objawy nie są widoczne, a mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach od zarażenia. Zwierzę traci wtedy apetyt, staje się ospały i apatyczny, a także może mieć spore problemy z poruszaniem się. Zdarza się, że choroba przyjmuje charakter nawrotowy, wtedy zwierzę musi pozostać pod stałą opieką specjalisty.

Może spodobać Ci się również:

photo 1559599224 f1d3a48f1244cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2M3x8ZmxhdHN8ZW58MXwwfHwixlibrb 1.2.1q80w1080

Kiedy deweloper daje klucze do mieszkania? Jak wygląda proces odebrania kluczy od dewelopera?

1 maja 2022

Odbiór kluczy przez nowego właściciela mieszkania to najważniejszy moment, jeżeli chodzi o sfinalizowanie zakupu nieruchomości. Każda osoba, która planuje nabyć nowe mieszkanie, powinna wiedzieć, jak wygląda proces jego zakupu. Ponadto…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady