Co grozi za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem?
Życie to najwyższa wartość, którą państwo powinno chronić. Niestety zdarza się, że w wyniku ataku napastnika, ofiara umiera, co jest w polskim systemie prawnym traktowane jako przestępstwo. Występuje tutaj jednak pewne rozdzielenie charakteru morderstwa na nieumyślne zabójstwo, zbrodnię w afekcie oraz zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Dziś sprawdzimy co grozi za dokonanie tej ostatniej zbrodni.
Każde zabójstwo podlega karze
To jedno z podstawowych przestępstw procedowanych na wokandach sądowych. Zabójstwo stanowi podważenie prawa do życia każdego obywatela, które jest zapisane w konstytucji. Dlatego jest ono ścigane z urzędu i podlega surowej karze więzienia. Jej czas wynika z charakteru danego czynu. W przypadku nieumyślnego spowodowania zabójstwa, na przykład podczas wypadku drogowego, wyrok będzie zdecydowanie łagodniejszy.
Nieco inaczej traktuje się zabójstwo wykonane przez osobę nieświadomą swoich czynów. Mowa tu o sprawcy, który był pod wpływem substancji odurzających, lub w chwili dokonania morderstwa stwierdzono u niego poważną chorobę psychiczną. Po współpracy z dobrym adwokatem taka osoba najczęściej dostaje łagodniejszy wymiar kary i trafia do ośrodka resocjalizacji, gdzie znajduje się pod stałą opieką specjalistów.
Zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest znacznie poważniejsze.
Choć polskie prawo wprowadziło to pojęcie, jednocześnie nie sprecyzowało konkretnie zakresu przestępstw, które miałyby być określane takim mianem. Instytucje sądowe podjęły jednak próbę zdefiniowania tego, czym jest „szczególne okrucieństwo”. Jedna z przyjętych wykładni przewiduje, że ten typ zabójstwa musi charakteryzować się zachowaniem wyróżniającym się w sposób wyjątkowo naganny. Atak sprawcy może zatem przybrać formę zadawania ofierze dodatkowych cierpień, których skala i nasilenie jest znacznie większe od spodziewanego celu, czyli zabójstwa.
Inna koncepcja głosi, że do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem dochodzi wtedy, gdy napastnik, oprócz głównego czynu karalnego, dopuścił się też innych zachowań o dużej intensywności i nasileniu, które w kontekście planowanego mordu okazały się całkowicie zbędne. Kancelaria adwokacka z Myszkowa podpowiada, że najczęściej taki wyrok dostają zabójcy, którzy przed dokonaniem mordu znęcają się nad ofiarą, gwałcą ją lub dokonują innych czynności, które mają zwiększyć cierpienie ofiary.
Jaka kara grozi za takie zabójstwo?
Jak twierdzi adwokat z Myszkowa, tego typu zbrodnie podlegają najwyższemu wymiarowi kary. Mowa tu o więzieniu na czas od 12 do 25 lat, a także kary dożywocia z możliwością warunkowego wyjścia lub jej brakiem. W przypadku osoby, u której podejrzewa się dodatkowo skłonności psychopatyczne, po odbyciu przewidzianej kary stosuje się też dodatkowe środki zapobiegawcze, na przykład umieszczenie takiej osoby w specjalnym szpitalu lub zakładzie resocjalizacyjnym.
Może spodobać Ci się również:
Dzięki polerowaniu karoserii możemy zaoszczędzić sporo środków i odświeżyć wygląd pojazdu. Bardzo często wykonanie tego kroku odmładza lakier i pozwala przywrócić jego pierwotny blask. Ważne jest jednak to, w jaki…
Czytaj więcej