Czym jest zgryz otwarty? Jak można leczyć tę wadę?
Stomatologia to dziedzina oferująca pomoc osobom zmagającym się z różnymi problemami stomatologicznymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod można szybko i skutecznie pozbyć się wielu problemów. Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o leczenie próchnicy, ale też inne problemy. Jednym z takich problemów jest wada zgryzu otwartego. Czym dokładnie jest zgryz otwarty i w jaki sposób można wyleczyć tę wadę?
Zgryz otwarty – co to jest?
Zgryz otwarty to brak kontaktu pionowego pomiędzy zębami górnymi a dolnymi. Występuje tu szpara pomiędzy zębami przednimi, ale też czasami bocznymi, co niestety negatywnie wpływa na wygląd całego uzębienia. W tym przypadku niezbędne jest wdrożenie leczenia ortodontycznego, aby skutecznie wyeliminować tę wadę.
Za powstanie tej wady zgryzu odpowiada wiele czynników. Na niektóre z nich mamy wpływ my sami, ale zdarza się, że ta wada zgryzu występuje niezależnie od nas np. w wyniku przerośniętego migdałka, wad genetycznych bądź przebytych chorób endokrynologicznych. Należy dodać, że zgryz otwarty może dotyczyć zębów mlecznych oraz stałych.
Jak wygląda leczenie zgryzu otwartego?
Wiele osób, które borykają się z wadą zgryzu otwartego, zastanawia się w ogóle, czy problem ten wymaga leczenia? Oczywiście, zgryz otwarty to wada, która, powinna być wyleczona. Ma to nie tylko duże znaczenie dla estetyki wyglądu, ale też wpływa na codzienne funkcjonowanie, w tym również mówienie i spożywanie pokarmów.
W celu przeprowadzenia skutecznego leczenia zgryzu otwartego stosuje się leczenie ortodontyczne, polegające na założeniu aparatu ortodontycznego lub leczenie operacyjne. Im wcześniej zostanie wychwycona wada, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ona skutecznie wyleczona.
Zajada na ustach – problem, który może towarzyszyć osobom w czasie leczenia ortodontycznego
Wady zgryzu nie są jedynym problemem, z którym zmaga się wiele osób. Często u pacjentów z wadami zgryzu już podczas noszenia aparatu ortodontycznego pojawia się zajada na ustach, co jest także pojawiającym się problemem. Dowiedz się zatem więcej o zajadach i ich przyczynach powstawania.
Zajady na ustach to stan zapalny zlokalizowany w kąciku ust. Do ich powstania dochodzi w wyniku słabej odporności, podrażnieniem śluzówki, infekcji bakteryjnych infekcji wirusowych, ale również niedoboru witamin z grupy B. Co ważne, zajady nie są zaraźliwe, a więc nie ma ty ryzyka przeniesienia się stanu zapalnego.
Może spodobać Ci się również:
Podjęcie dobrej decyzji w kwestii wyboru drzwi zewnętrznych uzależniona jest od kilku czynników. Brane są pod uwagę właściwości izolacyjne, przeciwwłamaniowe i wygląd. Jednakże pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę…
Czytaj więcej