Po co wyceniać dzieło sztuki?
Posiadając w swoich zbiorach antyki, warto wiedzieć jaką mają wartość. Dla wielu miłośników staroci wartość sentymentalna to najważniejsza rzecz, jednak profesjonalny rzeczoznawca jest w stanie oszacować również wartość majątkową. Po co wyceniać antyki? Tego dowiecie się w poniższym artykule.
Podczas sprzedaży
Sytuacje losowe zmuszają nas do pozbycia się starych, rodzinnych pamiątek. Zanim jednak postanowimy oddać to, co odziedziczyliśmy po przodkach, warto wiedzieć, jaką wartość finansową posiada dana rzecz. Nikt nie chciałby sprzedawać za bezcen. W większości przypadków wstępna wycena jest bezpłatna. To najlepszy sposób na sprawdzenie ceny rynkowej produktu i czy jego autentyczności.
Wywiezienie zabytków za granicę
Przepisy dotyczące podróży za terytorium Polski reguluje Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku i jej nowelizacje oraz Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2011 roku. Podczas przekraczania granicy musimy mieć przy sobie dokument pozwalający na identyfikację antyku oraz określający jego wartość. Kary za nielegalny wywóz zabytków poza granicę państwa są bardzo wysokie, a w szczególnych przypadkach może to skutkować pozbawieniem wolności. Bez dokładnej wyceny dokonanej przez podmiot gospodarczy wyspecjalizowany w zakresie obrotu zabytkami (galeria dzieł sztuki czy antykwariat), podróż może być niemożliwa lub wymagać pozwolenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Ubezpieczenie prywatnych kolekcji
Pozwala to na uniknięcie ryzyka fizycznej straty czy uszkodzenia ubezpieczonego mienia. Zanim jednak nasze zbiory zostaną objęte polisą, należy oszacować ich wartość. Ubezpieczyć przed zniszczeniem można zabytkowe meble, zegary, rzemiosło artystyczne, numizmaty, posągi czy książki. Doświadczony rzeczoznawca, specjalista w dziedzinie antyków z uwzględnieniem historii przedmiotu oraz jego stanu technicznego określi jego aktualną wartość. Rzetelna wycena (Kraków lub inne miasto sztuki posiada wiele takich ośrodków) pozwala na wybór dobrego ubezpieczenia.
Podział spadku a antyki
Jeśli ukochana babcia czy dziadek zostawili w spadku dzieła, a spadkobierców jest kilku, należy dokonać podziału majątku. Oczywiście, dzieje się tak, jeśli nie zostawili oni spisanego przed śmiercią testamentu. Aby móc dokonać podziału spadku, należy znać wartość przedmiotów w niego wchodzących. W tym wypadku nie obejdzie się bez wizyty u doświadczonego rzeczoznawcy.
Może spodobać Ci się również:
Digitalizacja to inaczej cyfryzacja, a więc całość procesów, które wpływają na przekształcenie materiałów analogowych w cyfrowe. Przykładem digitalizacji mogą być zbiory archiwów czy bibliotek. Dzięki chociażby skanowaniu lub fotografowaniu zbiorów…
Czytaj więcej