Co to jest paradontoza? Jak ją leczyć?
Paradontoza to poważna choroba zębów. W Polsce z tą przypadłością boryka się niemal 70% osób. Ma ona bardzo często podłoże genetyczne, ale zdarza się, że wywołać ją może nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ogólne osłabienie organizmu, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby immunologiczne czy palenie tytoniu. Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to między innymi:
- nieświeży oddech,
- ból i opuchlizna dziąseł,
- odsłonięcie szyjek zębowych,
- ropna wydzielina między zębami,
- ruchomość zębów,
- krwawienie podczas szczotkowania.
Powyższe objawy w większości są niespecyficzne i dlatego często zostają zignorowane, a to może w konsekwencji prowadzić do wypadania zębów.
Paradontoza – leczenie
Tak jak w każdej chorobie, najważniejsze jest jej szybkie wykrycie i wdrożenie odpowiedniej terapii. W początkowej fazie wystarczające okazać może się usuwanie kamienia nazębnego oraz zabezpieczenie zębów przed ponownym pojawieniem się osadu. Jeśli choroba rozpoznana zostanie na późniejszym etapie rozwoju, konieczna może okazać się nawet interwencja chirurgiczna. Takie leczenie opiera się na usunięciu chorej tkanki i odbudowaniu jej tak, aby spełniała swoją ochronną funkcję. Do odbudowy stosuje się wypełnienia wszczepem kostnym, zarówno takim pochodzącym z ludzkiej kości, jak i zwierzęcym czy stworzonym syntetycznie. Tak odbudowana przez specjalistę tkanka wizualnie nie różni się od naszej naturalnej. W wyjątkowo poważnych przypadkach choroby przyzębia stosuje się farmakoterapię. Pacjentowi podaje się amelogeniny, które stymulują i przyspieszają odbudowę uszkodzonej tkanki. Pamiętajmy, że nie istnieją żadne domowe metody na leczenie paradontozy. Jedyne, co możemy zrobić sami, to dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Tylko specjalista może pomóc nam skutecznie pozbyć się tej choroby.
Periodontolog – kto to jest?
Gdy stomatolog zauważy objawy przemawiające za rozwojem paradontozy, z pewnością skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Periodontolog to osoba zajmująca się chorobami przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Podczas wizyty przeprowadza z nami szczegółowy wywiad. Lekarz zajmujący się tą dziedziną dysponuje zaawansowanymi narzędziami, które pozwalają w jak najdokładniejszy sposób określić postęp choroby.
Osoby mieszkające w małopolsce są w bardzo komfortowej sytuacji. Periodontologia w Krakowie od lat jest na bardzo wysokim poziomie – z pewnością ułatwi nam to znalezienie dobrego specjalisty, w którego ręce bez obaw oddamy leczenie naszych zębów.
Może spodobać Ci się również:
Urządzenie łazienki często okazuje się sporym wyzwaniem. Wszystko przez ograniczony metraż pomieszczenia, który generuje szereg problemów z aranżacją wnętrza. Dysponując niewielką przestrzenią, nie możemy pozwolić sobie na montaż obszernej wanny…
Czytaj więcej