Jak zrobić prawo jazdy?
Bez tego dokumentu wyjazd na drogę nie będzie możliwy. Odpowiednio wczesne wyrobienie prawa jazdy może znacznie ułatwić życie. Dojazdy do szkoły, na zakupy lub do miejsca pracy będą znacznie prostsze, gdy usiądziemy za kierownicą własnego auta. Co zatem należy zrobić, by uzyskać licencję? Między innymi należy odbyć solidny kurs na prawo jazdy. Kraków jest jednym z miast, w którym chętnie w tym pomożemy…
Kto może starać się o prawo jazdy?
Do egzaminu państwowego mogą podejść osoby pełnoletnie, które przeszły kurs prawa jazdy i pomyślnie zdały egzamin wewnętrzny. Warto jednak podkreślić, że wymogi te dotyczą jedynie państwowego testu, oznacza to, że szkolenie można odbyć jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności.
Na samym początku należy również utworzyć tzw. profil kandydata na kierowcę. Wydaje go starostwo na podstawie wniosku, który składamy przed rozpoczęciem szkolenia. Jest on niezbędny do przeprowadzenia części egzaminacyjnej i wydania prawa jazdy.
Z jakich części składa się kurs?
W pierwszej kolejności przyszli kierowcy zapoznają się z podstawami zasad ruchu drogowego. Przez trzydzieści godzin zajęć teoretycznych, uczestnicy dowiedzą się wszystkiego odnośnie zasad panujących na jezdni, poznają znaki drogowe i przepisy regulujące przejazdy na krzyżówkach, a także przejdą przyspieszony kurs pierwszej pomocy.
Zaliczenie tej części umożliwia rozpoczęcie praktycznego szkolenia. W jego trakcie kursant uczy się podstaw obsługi pojazdu oraz poruszania się po drogach miejskich i poza terenem zabudowanym. Wszystkie lekcje odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Po przejściu podstawowego kursu szkoła nauki jazdy proponuje także dodatkowe zajęcia praktyczne, które pomagają dokształcić umiejętności.
Po zdanym kursie czas na egzamin!
Jeśli zaliczymy obie części szkolenia, czeka nas egzamin wewnętrzny. To pierwszy sprawdzian, który decyduje o dopuszczeniu kandydata do egzaminu państwowego. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, może on zapisać się w wojewódzkim ośrodku ruchu odpowiadającym miejscu zamieszkania.
Egzamin również składa się z dwóch części. Każde podejście teoretyczne kosztuje 30 zł, a praktyczny sprawdzian 140 zł. Na pierwszym etapie kandydat proszony jest o wypełnienie testu poprzez specjalną aplikację. Jeśli wynik będzie pozytywny, można zapisać się na część praktyczną. Polega ona na sprawdzeniu niektórych funkcji pojazdu, przeprowadzeniu ćwiczeń na placu manewrowym oraz wykonaniu wszystkich niezbędnych punktów w trakcie miejskiego ruchu. Gdy zdamy ten test, wystarczy jedynie czekać na wydanie prawa jazdy.
Może spodobać Ci się również:
Wykonywanie wielu zawodów wymaga stosowania pewnych zabezpieczeń. Kwestia ta jest uregulowana przez przepisy BHP, a więc to, jak pracownik musi przygotować się do pracy jest z góry określone. Jednym z…
Czytaj więcej