piątek, 22 listopada 2024r.

Kratki wentylacyjne jako elementy skutecznej wentylacji w domu

Wentylacja w domu to podstawowa i obowiązkowa instalacja, która dba o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Najchętniej wybieramy wentylację grawitacyjną, która polega na wykorzystaniu różnicy między ciepłym (zużytym) i zimnym powietrzem. Ciepłe unosi się w górę i specjalnie zbudowanymi kanałami możemy je usuwać z naszych domów.

Po co nam czyste powietrze w domu?

Od czystego powietrza w domu zależy zdrowie jego mieszkańców i ich bezpieczeństwo. W ciepłe dni chętnie otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia. Zimą nie mamy ochoty wpuszczać zimnego powietrza, które na dodatek często jest mocno zanieczyszczone.

Ale bez ciągłej wymiany powietrze w naszym domu będzie coraz bardziej wilgotne i nieświeże. Nadmiar wilgoci, której nie usuniemy, będzie się kumulował, zbierał na ścianach, oknach, z czasem zamieni się w wilgotne zacieki, pleśń i grzyby, które powoli będą niszczyć budynek i zdrowie mieszkańców.

Wentylacja ma za zadanie chronić jej mieszkańców także przed szkodliwymi oparami, substancjami chemicznymi, których nie jesteśmy w stanie wyczuć.

Elementy konieczne, żeby wentylacja działała prawidłowo

Konieczne jest wybudowanie osobnych kanałów wentylacyjnych, które powinny być zaplanowane już na etapie projektu. Powinny mieć odpowiednią szerokość i łączyć newralgiczne punkty w domu, które najbardziej potrzebują wentylacji, czyli kuchnia, łazienka i kotłownia, także pomieszczenia z kominkiem.

Kanał musi mieć wlot i wylot. Wloty w domu zabezpieczamy kratkami wentylacyjnymi, które powinny być umieszczone pod sufitem, nie niżej niż 15 cm. Kratki wentylacyjne możemy kupić w najróżniejszych kolorach, wymiarach i kształtach. Wymiar kratki wentylacyjnej dopasowujemy do wymiarów kanału. Kratki wentylacyjne należy sprawdzać i czyścić co jakiś czas, gdyż osiadają na nich warstwy kurzu, które mogą zatrzymywać przepływ powietrza. Nie należy ich zasłaniać, nawet jeżeli mamy wrażenie, że wpływają tamtędy zimne podmuchy. Lepiej zamontować w tym miejscu regulowane kratki wentylacyjne.

Kratki wentylacyjne zewnętrzne nie wymagają regulacji. Są tak skonstruowane, żeby wiatr i opady atmosferyczne nie dostawały się do kanału. Drobna siateczka, w którą są wyposażone, chroni przewód wentylacyjny przed dostaniem się owadów, które mogłyby zatkać lub zniszczyć kanał.

Oczywiście kratka wentylacyjna i odpowiedniej szerokości komin wentylacyjny to nie jedyne elementy, które zapewnią nam skuteczną wentylację naszych pomieszczeń. Na dachu powinien zostać zamontowany kominek wentylacyjny lub wywietrznik połaciowy, które wspomagają odprowadzanie zużytego powietrza z domu poprzez poprawianie ciągu powietrza.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1512378925182 51b392b03b98cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0MQixlibrb 4.0.3q80w1080

Zdrowie w szklance soku porzeczkowego i zielonego smoothie, czyli jak wzmocnić swój organizm?

1 września 2023

Soki owocowe od dawna są cenione za swoje walory smakowe i zdrowotne. Jednym z tych niezwykle korzystnych napojów jest sok porzeczkowy. To bogate źródło składników odżywczych i antyoksydantów, które przynoszą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady