Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry? Jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko zachorowania?
Choroby skóry to bardzo poważny problem, zwłaszcza gdy wpływają one na komfort życia. Leczenie wszelkiego rodzaju chorób skórnych ma istotne znaczenie, jeżeli chodzi o zmniejszenie dolegliwości lub całkowite wyleczenie. Niestety nie wszystkie problemy skórne da się skutecznie wyleczyć. Jedną z takich chorób jest atopowe zapalenie skóry, co często powoduje bardzo przykre dolegliwości.
Co powoduje atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry to popularna choroba, którą najczęściej rozpoznaje się u małych dzieci. W przeciwieństwie do innych chorób skóry przyczyny występowania AZS nie są do końca znane. Z obserwacji oraz przeprowadzonych badań wynika, że na powstawanie atopowego zapalenia skóry mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe.
Poza tym duży wpływ ma również sama skóra, a także podatność na choroby alergiczne. W momencie, gdy chociaż jedno z rodziców ma stwierdzoną alergię, występuje większe prawdopodobieństwo, że u dziecka dojdzie do zachorowania na AZS.
AZS choroba na całe życie
Pomimo stosowania różnych środków na AZS całkowite wyleczenie tej choroby jest niemożliwe. Oczywiście w większości przypadków atopowe zapalenie skóry można skutecznie zaleczyć, jednak ponowny kontakt z alergenem lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry może spowodować, że problem ten znowu się nasili.
Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych środków, a więc osoby chore nie powinny rezygnować z leczenia, ponieważ może ono pomóc w walce z AZS. Oprócz tego można zastosować też maść lub krem na atopowe zapalenie skóry bez recepty, dzięki czemu nie musimy umawiać się na wizytę u lekarza, aby otrzymać receptę. Odpowiednio dobrane leki oraz produkty do pielęgnacji skóry dają szansę osobom chorym na normalne funkcjonowanie, co ma ogromne znaczenie w codziennym życiu oraz kontaktem z innymi osobami.
Czego unikać przy AZS?
Żeby atopowe zapalenie skóry nie wpływało na komfort życia chorzy koniecznie, powinni unikać alergenów, które powodują u nich zaostrzenie choroby. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych. Alergeny, które odpowiadają za zaostrzanie się choroby, znajdują się zazwyczaj w jedzeniu lub detergentach.
Oprócz tego duży wpływ ma również stres, który nie zawsze pozwiązywany jest z zaostrzeniem objawów. Osoby zmagające się z AZS muszą także unikać też kurzu, kotów, psów oraz pleśni, gdyż wszystkie te czynniki mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę.
Może spodobać Ci się również:
U dorosłego człowieka pełne uzębienie, to 32 zęby. Popularnie zwane zębami mądrości ósemki są trzecimi trzonowcami i traktowane są jako organ szczątkowy. Oznacza to, że w procesie ewolucji straciły one…
Czytaj więcej