czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

U dorosłego człowieka pełne uzębienie, to 32 zęby. Popularnie zwane zębami mądrości ósemki są trzecimi trzonowcami i traktowane są jako organ szczątkowy. Oznacza to, że w procesie ewolucji straciły one swoje znaczenie użytkowe. Niemniej ósemki czasem przysparzają wielu problemów, a ich usunięcie wiąże się z przeprowadzeniem zabiegu chirurgicznego.

Ekstrakcja ósemek obrosła wieloma mitami, głównie o bolesnym przebiegu usuwania. Obalamy ten mit, a mając na myśli bezbolesne chirurgiczne usuwanie ósemek, Kraków może zaproponować wyjątkowych specjalistów w tej dziedzinie. Poniżej opisujemy, jak wygląda zabieg i rozwiewamy mit o jego bolesności.

Ekstrakcja ósemki – kiedy wykonać zabieg?

W przypadku ósemek powstaje spory problem z leczeniem i najpowszechniejszą metodą jest usunięcie tych zębów. Położone na końcach szczęki w jamie ustnej, niekiedy niewyrżnięte do końca, stanowią wyzwanie dla stomatologa.

Jednakże brak interwencji może spowodować groźne powikłania z zakażeniem kości szczęki włącznie. Wówczas zabieg jest długi i czasem wymaga użycia narkozy, a nie tylko miejscowego znieczulenia. Do tego dochodzi późniejsze leczenie zakażenia antybiotykami. Warto więc szybko reagować, gdy tylko ząb zacznie boleć i znaleźć odpowiedniego specjalistę, który usunie go szybko i bezboleśnie.

Usuwanie ósemek – jak przebiega standardowy zabieg?

Przed zabiegiem ekstrakcji ósemki lekarz przeprowadza badanie i sprawdza warunki anatomiczne wskazujące na poziom skomplikowania zabiegu. W tym celu wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne lub tomografia stożkowa. Dodatkowo przed zabiegiem często wymagane jest sprawdzenie poziomu krzepliwości u pacjenta.

Sam zabieg dla wprawnego stomatologa nie jest trudny. Przebiega przy znieczuleniu miejscowym i polega na wyjęciu zęba z zębodołu po uprzednim jego rozchwianiu. Gorzej, gdy ząb jest niewyrżnięty. Wówczas należy wyjąć go z otaczającej błony śluzowej. Na koniec stomatolog zakłada szwy na dziąśle i wykonuje wszystkie czynności wspomagające gojenie.

Jak przeprowadzany jest zabieg ekstrakcji ósemki, która nie rośnie prawidłowo?

Często bywają przypadki, kiedy usunięcie ósemki jest trudne z powodu jej nieprawidłowej budowy i nietypowego usytuowania. Bywają ósemki rozwijające się w pozycji poziomej, które mają powodują przesuwanie lub stłoczenie reszty zębów.

W takiej sytuacji zabieg trwa dłużej i częściej stosowana jest narkoza. Wykonywane procedury polegają na uzyskaniu dostępu do zęba oraz na dłutowaniu. Jest to operacja, po której zakładane są szwy trzymane do momentu, aż rana całkowicie się zasklepi.

Może spodobać Ci się również:

photo 1507882690564 a51298183825cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxncHMlMjBjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2NzUxNTM3Mgixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak podłączyć lokalizator GPS w samochodzie? Jakie mogą być konsekwencje złego montażu GPS?

1 lipca 2023

Montaż lokalizatora GPS zawsze powinien przebiec zgodnie z instrukcją. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się, że działanie urządzenia nie będzie prawidłowe. Podłączenie nadajnika GPS wraz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady