sobota, 24 lutego 2024r.

Czym grozi używanie zanieczyszczonej klimatyzacji?

Czym grozi używanie zanieczyszczonej klimatyzacji?

Sporo osób posiadających samochód nie zwraca uwagi na problem, jakim jest serwis klimatyzacji. Wdychanie zanieczyszczeń, jakie wydobywają się z systemu nie prowadzi do niczego dobrego. Co jednak tak naprawdę może się stać poprzez niewłaściwe korzystanie ze sprzętu?

Kwestie zdrowotne

Parowniki oraz filtry znajdujące się w klimatyzacji są elementami, jakie możemy spotkać w niemal każdym systemie. Zdecydowana większość zanieczyszczeń nie jest dla nas groźna. Organizm jest z nimi w stanie sobie poradzić, jednak nawet najmniejsza słabość układu immunologicznego może prowadzić do bardzo negatywnych skutków. 

Bagatelizowanie chorób, jakie są spowodowane korzystaniem z klimatyzacji, grozi nadwyrężeniem zdrowia, dlatego poznanie objawów zatrucia jest niezwykle ważne. Oczywiście, nie wszystkie z chorób są bezpośrednim zagrożeniem życia, jednak mogą one znacznie wpłynąć na jego jakość. W większości przypadków te schorzenia są przez nas lekceważone, zrzucamy je na przeziębienie czy grypę. 

Nieczyszczona klimatyzacja samochodowa powoduje:

  • Zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą zostać wywołane poprzez bardzo nisko ustawioną temperaturę, bądź spore zanieczyszczenie powietrza. Bardzo często dzieje się tak podczas upalnych dni. Wchodzimy do samochodu i ustawiamy klimatyzację na pełną moc. Jest to bardzo złe działanie, które może nas doprowadzić do poważnej choroby, jaką jest grzybicze zapalenie płuc.
  • Alergie. W ciągu kilka lat alergolodzy doszli do wniosku, że liczba osób, które cierpią na alergie, znacznie wzrasta. Aktualnie 1/3 osób zmaga się z takimi schorzeniami.
  • Legionellozę. Jest to poważna choroba, której objawy to problemy z oddychaniem, wysoka gorączka dochodząca do 40 stopni Celsjusza, zaburzenia świadomości oraz suchy kaszel.
  • Zapalenia bakteryjne. Według lekarzy nawet połowa osób na świecie jest nosicielem bakterii zwanej gronkowcem. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, gdyż daje ona o sobie znać tylko w momencie osłabienia organizmu. Kiedy do tego dojdzie, bakterie są w stanie spowodować zapalenie opon mózgowych, zakażenie skóry, zapalenie płuc a nawet wsierdzia.

Jak chronić się przed takimi chorobami?

Kluczowym sposobem jest wymiana filtrów, którą powinniśmy wykonywać regularnie. W szczególności w znacznie zanieczyszczonych miastach takich jak Wrocław, Kraków czy Warszawa. Powinniśmy to robić na wiosnę oraz jesień. Kolejnym, równie ważnym sposobem jest ozonowanie wnętrza auta i samego układu klimatyzacji. Pamiętajmy o tych czynnościach, bo przecież nasze zdrowie jest najważniejsze.

Może spodobać Ci się również:

Ile trwa założenie spółki z o.o.? Ile kosztuje?

Ile trwa założenie spółki z o.o.? Ile kosztuje?

12 września 2020

Zastanawiasz się nad założeniem spółki z o.o.? Obawiasz się formalności i kosztów z tym związanych? Tradycyjny proces może zająć wiele czasu, jednocześnie od dawna istnieje możliwość rejestracji spółki z o.o.…

Czytaj więcej