niedziela, 20 kwietnia 2025r.

Co może oznaczać kulawizna u psa? Poznaj najczęstsze przyczyny

photo 1512546446070 3d456203a424cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1Mnx8dmV0JTIwY2F2YWxpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcxNzc5MDUxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Opiekując się psem, można wychwycić wiele nieprawidłowości, związanych z jego zachowaniem i funkcjonowaniem. Jednym z problemów, którego nie da się przeoczyć jest kulawizna u psa. Poznaj przyczyny tego problemu i sprawdź, co może oznaczać nagła kulawizna.

Twój pies kuleje? Co może być tego przyczyną?

Jeżeli zauważysz, że Twój pies kuleje z reguły pierwszym krokiem, jaki wykonujesz jest udanie się do weterynarza. Musisz wiedzieć, że jest to naprawdę dobra decyzja. Zwlekanie z wizytą u specjalisty spowoduje, że problem może się jeszcze bardziej pogłębić, co będzie wymagało bardziej specjalistycznego leczenia.

Jeżeli więc zauważysz, że Twój pies nie chodzi tak jak wcześniej i kuleje, udaj się do weterynarza.

Przyczyn kulawizny u psa może być wiele, a do najczęstszych z nich, zaliczamy.

  • Nadwyrężenie łapy u psa/zwichnięcie – może dojść do tego wskutek intensywnej zabawy, biegania.
  • Złamania/pęknięcia kości
  • Zapalenie stawów
  • Zwyrodnienie stawów
  • Zaburzenia neurologiczne
  • Rany, drzazgi

Kulawizna u psów może mieć postać przewlekłą, ale może wystąpić również nagła kulawizna u psa. Bez względu na to, jak długo nasz pies zmaga się z kulawizną, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Wskazaniem do pilnej wizyty u specjalisty jest dodatkowo gorączka i gorsze samopoczucie psa.

Jakie badania może zlecić weterynarz w przypadku kulawizny u psa?

Znalezienie przyczyny pojawiającej się kulawizny u psa jest kluczowe. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o rozpoczęcie leczenia. Weterynarz musi więc wiedzieć, co dolega Twojemu pupilowi, aby mógł wdrożyć odpowiednie kroki związane z jego leczeniem.

Specjalista dokładnie zbada psa i w zależności od potrzeb wykona USG, RTG, a nawet morfologię. Weterynarz przeprowadzi również dogłębny wywiad z opiekunem czworonoga. Może się zdarzyć, że przyczyną kulawizny u Twojego pupila będzie naprawdę błahy problem, ale są również sytuacje, kiedy przyczyną może być naprawdę poważna choroba, wymagająca niezwłocznego rozpoczęcia leczenia.

U jakich psów najczęściej występuje kulawizna?

Tak naprawdę kulawizna może dotyczyć psów różnej wielkości i różnych ras. Najczęściej jednak ten problem dotyczy większych psów. Trzeba mieć na uwadze, że każdy pies wymaga właściwej opieki i pielęgnacji.

W przypadku, kiedy u psa zauważymy coś niepokojącego, powinniśmy udać się do weterynarza. Niestety problem często sam nie minie, a więc interwencja specjalisty i w podanie leków jest zazwyczaj niezbędne. Wdrożenie leczenia w wielu przypadkach prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Oczywiście, nawet gdy przyczyną kulawizny jest poważniejsza choroba, to można tutaj znacznie poprawić komfort życia psa, wdrażając właściwe leczenie, wprowadzając pewne zmiany i zmieniając nawyki. Kulawizna to nie tylko problem z chodzeniem, ale również często dolegliwosci bólowe.

Niestety pies nie powie nam, że go coś boli. Opiekun powinien obserwować swojego pupila i reagować w sytuacjach, kiedy zwierzak zachowuje się inaczej. Im wczesniej zareagujemy tym lepiej i korzystniej wpłynie to na zdrowie czworonoga.

Może spodobać Ci się również:

photo 1631824559302 a17cd39160d5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NHx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztuje zabezpieczenie auta przed kradzieżą? Czy można tanio i skutecznie zabezpieczyć auto?

1 marca 2023

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą powinno być priorytetem każdego właściciela. Dzieje się tak, ponieważ zainteresowanie przestępców samochodami wcale nie maleje. Jeżeli więc zdecydujemy się na zabezpieczenie auta, warto wiedzieć, jakie skuteczne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady