Co to jest frak? Frak – jaka mucha?
Zanim garnitury na dobre przejęły pozycję eleganckiego stroju wieczorowego w modzie męskiej, tą funkcję pełnił frak. Stanowił on około XVIII wieku ubiór dzienny dla wyższych warstw społecznych (głównie w Anglii), zaś od połowy XIX wieku stał się strojem wyłącznie wieczorowym. Frak obecnie w modzie występuje niezwykle rzadko, stanowiąc bardziej hołd tradycji lub bardziej ekstrawagancki dodatek w zależności od kompozycji i okazji.
Budowa i cechy charakterystyczne
Frak ma bardzo charakterystyczną budowę, która jednak często mylona jest z żakietem męskich (jaskółką) ze względu na podobieństwa w wyglądzie. Frak to w zasadzie cała kompozycja, a nie tylko jedna część ubioru.
Jednak nazwa odnosi się do marynarki o przedłużonym tyle o prostym zakończeniu. Przód jest krótszy i ma równoległe rzędy guzików, które pełnią jedynie funkcję ozdobną. Wyłogi marynarki są wykonane z błyszczącej satyny.
Istotnym elementem kompozycji jest biała kamizelka, która zawsze występuje w połączeniu z koszulą usztywnioną z przodu i z zagiętymi rogami kołnierza w tym samym kolorze. Kamizelka wykonana jest najczęściej z pikowanej bawełny.
Do fraka noszone są ciemne spodnie z lampasami zakrywającymi szwy boczne. Spodnie nie mają mankietów u dołu. Kompozycji dopełniają czarne lakierki, biała poszetka, niegdyś zegarek na łańcuszku oraz mucha.
Mucha czy krawat
Jedyną opcją dopuszczalną przy fraku jest muszka. W tradycyjnym ujęciu jest ona zawsze w białym kolorze, wykonana z tej samej pikowanej bawełny, co kamizelka.
Frak może występować w połączeniu z czarną muchą, ale w bardzo konkretnych przypadkach. Czarną muchę noszą bowiem kelnerzy w bardzo eleganckich restauracjach. Powinna ona być wykonana z tego samego materiału, co kamizelka. Często jednak ona gładka lub satynowa.
Frak dzisiaj
Frak jest obecnie rzadko spotykany, nawet jako strój wieczorowy. Jednak angielska rodzina królewska w dalszym ciągu używa fraków jako oficjalnych strojów wieczorowych oraz strojów dworskich w trakcie dnia. Zgodnie, bowiem z tradycją frak w ciągu dnia można nosić tylko na audiencji u władcy, papieża lub na gali orderowej. Oczywiście, zasady te respektowane są bardziej w Anglii, niż Europie.
Frak jako strój wieczorowy spotykany w dalszym ciągu będzie także u dyrygentów orkiestrowych, a także w przypadku profesjonalnych tancerzy na turniejach tańca towarzyskiego. W każdym z tych przypadków mucha powinna mieć kolor biały i materiał dopasowany do kamizelki.
Frak to bardzo elegancki strój wieczorowy i rzadko spotykany, a dodatkowo przy tym nie należy do tanich. Wynika to zarówno z jego rzadkości, potrzebnej ilości i jakości materiału oraz kroju.
Może spodobać Ci się również:
Kompleksową renowację auta warto zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się autodetailingiem. Jednakże, jeśli w grę wchodzi tylko poprawienie wyglądu lakieru można samemu wiele takich napraw dokonać. Pamiętać oczywiście należy o zastosowaniu…
Czytaj więcej