Co to jest wytaczanie? Na jakich maszynach przeprowadzany jest proces wytaczania?
Wytaczanie to jedna z form obróbki mająca ogromne znaczenie dla produkcji. Proces ten jest wykonywany na wyspecjalizowanych maszynach używanych w większości zakładów produkcyjnych. Do obróbki tej można wykorzystać także wiele różnych maszyn, które znajdują zastosowanie nie tylko w momencie wytaczania.
Na czym polega proces wytaczania?
Wytaczanie to metoda obróbki skrawaniem, która polega na powiększaniu średnicy istniejących już otworów. Poza tym proces ten można wykorzystać także do poprawy jakości otworów, które również zostały wcześniej wytworzone.
Taka obróbka zawsze musi być wykonywana z zachowaniem precyzji, ponieważ otwory są zazwyczaj jednym z elementów, który musi pasować do drugiego. Wytaczanie to forma obróbki, która bezpośrednio wpływa na produkcję części różnej wielkości maszyn. Bez odpowiednio przygotowanych otworów dalsza produkcja byłaby utrudniona, co oczywiście spowodowałoby ogromne opóźnienia w zakładach produkcyjnych.
Jakie maszyny można wykorzystać w procesie wytaczania?
Do procesu wytaczania najczęściej wykorzystywane są wytaczarki, które pozwalają na obróbkę naprawdę wysokiej jakości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wytaczanie można wykonać także za pomocą frezarek, wiertarek, z tym że maszyny te muszą być wyposażone w specjalne głowice umożliwiające przeprowadzenie takiej obróbki.
Ponadto do procesu wytaczania idealne są także maszyny CNC, których obsługa z uwagi na pełne zautomatyzowanie nie jest skomplikowana. Dzięki obrabiarkom CNC podczas obróbki nie dochodzi do żadnych pomyłek, ponieważ maszyny zostają wcześniej zaprogramowane. Do wytaczania wewnętrznego konieczne jest użycie specjalnych noży, które nazywamy wytaczakami.
Czym wytaczanie różni się od rozwiercania?
Z uwagi na nazwę wiele osób uważa, że wytaczanie i rozwiercanie oznacza to samo. Oczywiście obie te formy obróbki wykonywane są w tym samym celu, jednak to obróbka wytaczania ma więcej zalet i jest bardziej opłacalna.
Co więcej, sposób, w jaki przeprowadza się wytaczanie znacznie różni się od rozwiercania. Główną różnicą są tutaj zastosowane narzędzia, co przekłada się przede wszystkim na jakość i czas obróbki.
Obecnie zakłady produkcyjne, gdzie wykonuje się obróbkę skrawaniem, wybierają do tego celu wyspecjalizowane maszyny, które jeszcze bardziej poprawiają efekty prac. W przypadku obu tych sposobów obróbki ważne są również jej koszty, które podczas wytaczania za pomocą odpowiednio dobranych maszyn stają się dużo niższe.
Może spodobać Ci się również:
Wiosna rozgościła się u nas na dobre. To wspaniały czas dla naszego czworonoga, który staje się bardziej aktywny po okresie zimowej stagnacji. Niestety wraz ze wzrostem temperatur budzą się również…
Czytaj więcej