Co wpływa na cenę mieszkania, czyli jak kupić tanie mieszkanie na rynku pierwotnym?
Jest wiele czynników wpływających na ceny nieruchomości. Począwszy od makroekonomicznych uwarunkowań w kraju, skończywszy na indywidualnych właściwościach danej nieruchomości. Szczególnie potencjalni nabywcy nowych mieszkań zainteresowani są tym, jak kupić mieszkanie w dobrej cenie.
Nowe mieszkania zasadniczo są droższe od nieruchomości z rynku wtórnego, jednak pewne czynniki mają wpływ na to, by były to zarazem tanie mieszkania. Lublin to miasto wielu inwestycji budowlanych, a to oznacza różnorodność zarówno jakościową, ale też cenową, warto więc przyjrzeć się bliżej, co wpływa na cenę mieszkania.
Lokalizacja nieruchomości — najważniejszy czynnik
Nieruchomość znajduje się w fizycznej lokalizacji na mapie danego obszaru urbanistycznego. Niektóre obszary są po prostu warte więcej niż inne. Nowe mieszkania w Lublinie, powstające na obrzeżach aglomeracji zdecydowanie będą inaczej wyceniane niż te bliżej centrum. Niemniej osiedla deweloperskie również z innych przyczyn mogą oferować tańsze mieszkania.
Tu też warto podkreślić, że na cenę nowego mieszkania ma wpływ poziom komunikacji danego adresu z ośrodkiem centralnym. Dobry poziom dróg, a także łatwy dojazd w każde kluczowe miejsce aglomeracji jest ważny, a jednocześnie trzeba liczyć się, że na doskonale skomunikowanym nowym osiedlu, cena mieszkania będzie wyższa.
Widok za oknem oraz piętro — elementy mogące wpłynąć na cenę mieszkania
Jedną z istotnych rzeczy, wpływających na cenę mieszkania jest okolica i widok z okien. Mieszkanie z doskonałym szerokim widokiem będzie miało wyższą wartość niż to, z którego okien widać tylko inne zabudowania.
Poziom, na którym znajduje się mieszkanie, jest bezpośrednio związany z widokiem. Ogólnie przyjmuje się, że na wyższym piętrze znajdują się mieszkania droższe. Wynika to również z faktu, że praktycznie wyższe piętro będzie mniej hałaśliwe, z dostępem do lepszego powietrza, a nawet z mniejszą ilością owadów.
Udogodnienia i dostępność usług i handlu w okolicy – to również wpływa na cenę mieszkania
Jest rzeczą oczywistą, że możemy zdecydować się zapłacić nieco więcej, kiedy w okolicy mamy wszystko, co zapewni komfort mieszkania. Jeśli infrastruktura handlowo — usługowa jest już na osiedlu rozwinięta, to wpływa na ceny nieruchomości w tej okolicy
Wybierając mieszkanie w miejscach, gdzie dopiero wszystko powstaje, możemy negocjować niższą cenę, ale trzeba liczyć się z tym, że przez dłuższy czas po każdy zakup i każdą usługę trzeba będzie dojechać. To wiąże się z dodatkowymi kosztami paliwa, biletów i czasu.
Może spodobać Ci się również:
Wprowadzenie do wnętrza sztucznego drzewa cytrynowego oraz bananowca może nadać przestrzeni egzotyczny i stylowy charakter. Te wysokie rośliny są nie tylko efektownym elementem dekoracyjnym, ale także doskonałym sposobem na ożywienie…
Czytaj więcej