czwartek, 21 listopada 2024r.

Czym jest elekrokorund? Czym różni się od zwykłego korundu? Który z nich będzie lepszym ścierniwem?

Czym jest elekrokorund? Czym różni się od zwykłego korundu? Który z nich będzie lepszym ścierniwem?

Piaskowanie jest procesem technologicznym wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Przeprowadza się go z wykorzystaniem piaskarek oraz ścierniwa, które powinno mieć wysoką twardość i wytrzymałość. W zależności od rodzaju obrabianego materiału urządzenia mogą wykorzystywać rozdrobniony kwarc, korund czy żużel. Ostatnio wysoką popularnością cieszy się także elektrokorund. Czym w praktyce jest ten materiał? Odpowiadamy w poniższym artykule…

Czym jest elektrokorund?

To syntetycznie wytworzona postać związku tlenku glinu zwanego korundem. Elektrokorund produkowany jest poprzez przetapianie skał zawierających dużą ilość glinu zwanych boksytami. Odznacza się on wysoką wytrzymałością termiczną oraz twardością (wyższą niż piasek do piaskarki).

Elektrokorund bardzo często wykorzystywany jest do obróbki różnych materiałów. Jego zaletami są odpowiednie właściwości fizyczne oraz niskie koszty jego uzyskiwania. Ziarna tego materiału mają regularniejsze i ostrzejsze granice niż kryształy korundu czy obłe kształty, jakie przyjmuje piasek do piaskowania. Materiał można ponadto wykorzystywać wielokrotnie.

Korund a elektrokorund – który produkt jest lepszy?

Oba materiały mają podobne cechy, oba też są bardzo popularne jeśli chodzi o zastosowanie jako ścierniwo do piaskowania. W ogólnym rozrachunku korzyści, to elektrokorund jednak ma nieco lepsze właściwości.

Materiały różnią się od siebie przede wszystkim składem chemicznym. Korund zawiera zwykle około 95% tlenku glinu oraz 4% tlenku tytanu, który może nieznacznie obniżać jego właściwości fizyczne. Elektrokorund to produkt zawierający nawet 99% czystego tlenku glinu. Choć różnice procentowe składu wyglądają niegroźnie, mają one znaczny wpływ na twardość i wytrzymałość produktów.

Elektrokorund jest znacznie bardziej odporny na tarcie podczas procesu ścierania niż piasek kwarcowy do piaskowania. Dłużej także zachowuje pierwotny, ostrokrawędziasty kształt. Produkcja materiału wydaje się być bardziej praktycznym i tańszym rozwiązaniem, niż pozyskiwanie minerałów korundowych z masywu skalnego.

Zastosowanie elektrokorundu

Elektrokorund ma szerokie zastosowanie w przemyśl maszynowym, hutniczym oraz na innych gałęziach produkcji. Może być zastosowany jako:

  • ścierniwo do piaskowania powierzchni metalowych, stalowych i mniej wymagających surowców,
  • produkt oczyszczający powierzchnię, który może także nadać jej odpowiedniej porowatości,
  • narzędzie do wykonywania grawerów na różnych powierzchniach,
  • produkt do prac wykończeniowych (matowienia lub dekorowania powierzchni).

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Elegancja i garnitur szyty na miarę, czy kupiony?

1 lutego 2021

Garnitury, smokingi, a nawet fraki wracają każdego roku w nowych trendach modowych. To oznacza częste zmiany, a panowie zmian nie lubią. Nasuwa się, więc pytanie, czy jeden garnitur szyty na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady