sobota, 24 lutego 2024r.

Higiena jamy ustnej dla osób starszych, czyli jak w tym wieku mieć zdrowe zęby?

photo 1593022356769 11f762e25ed9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

W podeszłym wieku dbanie o zdrowie jest szczególnie ważne. Osoby starsze powinny pod okiem swoich najbliższych cieszyć się życiem i jak najmniej cierpieć. Zdrowie zębów jest tu równie ważne, jak zdrowe serce.

Zachowanie swoich zębów nie zawsze jest w tym wieku możliwe i niekiedy trzeba zastanowić się nad uzupełnieniem ubytków poprzez protezę albo implanty zębów. Kraków, Płock, czy Gdańsk to miasta, gdzie implantolodzy skutecznie walczą z poprawą zdrowia jamy ustnej u osób starszych.

Dlaczego pełne i zdrowe uzębienia w starszym wieku jest tak ważne?

Dobre zdrowie jamy ustnej może znacznie poprawić jakość życia starszej osoby, umożliwiając jej wygodne spożywanie potraw, a także mówienie i uśmiechanie się. To wpływa na ogólne samopoczucie i chęć do życia i spotykania się z innymi ludźmi. Niestety zdarza się, że osoba starsza traci pewną zręczność i czyszczenie uzębienia może jej sprawić trudności, a w związku z tym najbliżsi powinni umieć udzielić pomocy.

Jest to ważne, gdyż np. próchnica zębów występuje zarówno w młodym wieku, jak i starszym. Twarde szkliwo pokrywające zęby jest dotknięte płytka nazębną i mogą się na nim gromadzić bakterie. Taki stan może doprowadzić do bolesnych stanów zapalnych i ubytków. Dlatego należy dopilnować, by osoba starsza pamiętała nadal o kontrolnych wizytach u dentysty.

Higiena jamy ustnej dla osób starszych

Starze osoby powinny myć zęby pastą zawierającą fluor co najmniej dwa razy dziennie, aby zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy zębów. Powinny również używać miękkiej lub średniej szczoteczki do zębów, wymienianej okresowo. W higienie jamy ustnej w każdym wieku kluczowa jest regularność, a także pewna pedanteria, co jest szczególnie ważne w przypadku osób w podeszłym wieku.

Ważne jest, aby starsza osoba miała regularne kontrole stomatologiczne. Bliscy mogą o tym przypominać, a nawet towarzyszyć takiej osobie w gabinecie stomatologicznym i zapewnić jej bezpieczeństwo i wsparcie w razie potrzeby.

Profesjonalna opieka stomatologiczna osób starszych

Kontrola stomatologiczna pozwoli zdiagnozować wszelkie problemy i zapewni odpowiednie leczenie. Dotyczy to chorób przyzębia lub uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Dentysta może zaproponować uzupełnienie zębów implantami lub protezami, a pacjent otrzyma też jasne wskazówki, jak dbać o sztuczną szczękę lub implant, by nie pojawiły się problemy.

Od dziecka do wieku późnego jest istotne, by takiej stomatologicznej opiece regularnie się poddawać. Przyzwyczajenie się do okresowej kontroli dentystycznej często zapobiega ciężkim chorobom i ubytkom w uzębieniu w starszym wieku.

Może spodobać Ci się również:

photo 1581585004042 bca38021ce1ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile trwa powtórne leczenie kanałowe?

1 listopada 2022

Leczenie stomatologiczne to ważna czynność mająca na celu uratownie zębów przed utratą. Jedną z form leczenia jest leczenie kanałowe, które niekiedy musi zostać powtórzone. Ile czasu trwa powtórne leczenie kanałowe…

Czytaj więcej