Ile jest ważny kurs na prawo jazdy? Podpowiadamy, kiedy najlepiej się na niego zapisać
Aby uzyskać licencję na prowadzenie pojazdu, trzeba zdać egzamin państwowy a wcześniej, przejść odpowiednie szkolenie na prawo jazdy. W zależności od stawek poszczególnych ośrodków szkoleniowych koszt takiego kursu może być zróżnicowany. Warto jednak zaznaczyć, że aby mieć możliwość podejścia do egzaminu państwowego, nie trzeba odbywać go bezpośrednio przed nim. W takim razie do kiedy ważne jest szkolenie?
Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy?
Na kurs na prawo jazdy może zapisać się osoba, która osiągnęła już wiek pełnoletni i wyrobi sobie w urzędzie specjalny Profil Kandydata na kierowcę. W niektórych placówkach szkoleniowych takie formalności załatwiane są przez kursanta w trakcie kursu, nie jest to więc wymóg obowiązkowy.
Do szkolenia mogą zapisać się również osoby, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia. W ich przypadku jednak ukończenie szkolenia nie zagwarantuje możliwości podejścia do egzaminu – w tym przypadku kursanci muszą czekać do uzyskania pełnoletności i wtedy będą mogli podchodzić do egzaminu.
Ile ważny jest kurs na prawo jazdy?
Kurs prawa jazdy ma określony okres ważności, który zależy przede wszystkim od tego, w jakim trybie był on przeprowadzany.
W przypadku szkoleń wykonanych przed 1 lipca 1998 roku kursant może podejść do próby zaliczenia egzaminu w dowolnym momencie. Szkolenia te mają bezterminową ważność.
Jeśli kandydat po ukończeniu kursu nie przystąpił do egzaminu, powinien dostarczyć stosowne dokumenty do wydziału komunikacji i stworzyć profil kandydata na kierowcę. Następnie może on zapisać się do egzaminu w oddziale ruchu drogowego.
Kursant ma prawo do zapisów na kolejny egzamin w okresie nie dłuższym niż rok od daty poprzedniej próby zaliczenia egzaminu.
Kiedy warto zrobić kurs i egzamin?
Aby bez dodatkowych kosztów uzyskać prawo jazdy, warto zaplanować czas, w którym podejdziemy na kurs na prawo jazdy. Kraków w obecnych czasach oferuje zapisy na zajęcia niemal w każdym miesiącu, przez co nie ma problemów z dostępnością do szkoleń.
W przypadku, gdy kandydat wie, że nie ma czasu w chwili obecnej na przeprowadzenie kursu i pozytywnego zdania testu, zawsze może on zaczekać na odpowiedni moment. Realizacja szkolenia tylko po to, żeby go zaliczyć i móc podejść do egzaminu w późniejszym terminie nie jest dobrym rozwiązaniem. Po określonym czasie od szkolenia poziom wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego może się zmniejszyć i coraz trudniej będzie nadrobić zaległości do egzaminu.
Może spodobać Ci się również:
W podeszłym wieku dbanie o zdrowie jest szczególnie ważne. Osoby starsze powinny pod okiem swoich najbliższych cieszyć się życiem i jak najmniej cierpieć. Zdrowie zębów jest tu równie ważne, jak…
Czytaj więcej