Ile kosztują implanty zębów? Implanty – cena
Utrata zęba to częsty problem estetyczny oraz zdrowotny. Niegdyś jedynym dostępnym rozwiązaniem była proteza stała albo ruchoma; tzw. most. Jednakże wraz z rozwojem medycyny oraz wzrostem oczekiwań pacjentów, coraz częściej proponowaną terapią stała się implantologia. Z jaką ceną musimy się liczyć, decydując się na to rozwiązanie?
Rodzaje leczenia implantologicznego
Implant to proteza zęba przymocowana na stałe. Tym różni się od protezy w klasycznym rozumieniu: ta bowiem jest ruchoma, nakładana na dziąsła za pomocą specjalnych kremów mocujących. Zęby w niej wykonane są z porcelany lub akrylu.
Implant tymczasem przypomina śrubkę wykonaną z tytanu, która nie koroduje, a także organizm znakomicie ją toleruje. Kiedy taki korzeń zębowy po paru miesiącach zrośnie się z układem kostnym jamy ustnej, zakładany jest łącznik oraz korona zębowa. Te elementy wypełniają ubytek.
Implanty zębowe wykonywane są z dwóch materiałów: tytanu lub cyrkonu. Ten pierwszy charakteryzuje się niesamowitą trwałością i biokompatybilnością. Dzięki temu śrubka taka łączy się z kośćcem szybko i trwale. Niestety, wadą może być metaliczny połysk tytanu, zatem gdyby doszło do obniżenia się dziąsła, kolor ten stałby się widoczny.
Alternatywą jest tlenek cyrkonu o barwie kości słoniowej. Takie implanty mają właściwości bardziej zbliżone do tkanki zęba i równie dobrze się integrują, jednak częściej mogą wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku tytanu, zjawisko takie zdarza się bardzo rzadko.
Istnieje również podział implantów na jednofazowe i dwufazowe. Te pierwsze zakładane są w całości podczas zaledwie jednej wizyty, a pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z od razu wszczepionym zębem. Jednak gdy mamy do czynienia ze znacznymi brakami, proces zajmie więcej czasu. Wtedy należy wybrać implanty dwufazowe. W tym przypadku najpierw zostaje wszczepiony sam implant (śrubka), a następnie, po kilkumiesięcznym gojeniu się rany, zakłada się koronę.
Ile za to zapłacę?
Koszt terapii implantologicznej zależy od decyzji stomatologa oraz naszych indywidualnych wymagań estetycznych, a także użytych materiałów czy dodatkowych konsultacji i badań radiologicznych. Czasami pojawia się też konieczność wykonania dodatkowych zabiegów dentystycznych, jak np. podnoszenie zatoki szczękowej oraz odbudowa kości. W związku z tym musimy liczyć się z ceną zaczynającą się od 2 000 zł, aż do nawet 7 000 zł za jeden ząb. Warto pamiętać, że niestety procedura ta nie kwalifikuje się do finansowania przez NFZ.
Może spodobać Ci się również:
Współcześnie jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych są schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Stres, niezdrowa dieta, siedzący tryb życia, brak ruchu: to wszystko prowadzi do problemów kardiologicznych. Warto zatem wiedzieć, kiedy udać się…
Czytaj więcej