Ile kosztuje metalizacja próżniowa? Sprawdź jak ozdobić powierzchnię butelek w dobrej cenie
Elegancko przygotowane naczynia od razu rzucają się w oczy i wyróżniają spośród innych produktów na półkach sklepowych. A jednym ze sposobów na wykonanie klasycznych motywów o idealnym połysku jest metalizacja butelek. Pozwala ona wykonać subtelne projekty, które odznaczać się będą dużą precyzją i dokładnością. W połączeniu z matowieniem czy innymi sposobami można tutaj utworzyć prawdziwe arcydzieła sztuki…
Na czym polega zdobienie metalem butelek?
Przy tej metodzie, wykorzystuje się metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, platyna, a także miedź chrom czy nikiel. Technika polega na utworzeniu cienkiej powłoki, ściśle przylegającej do powierzchni szkła, która nadaje mu charakterystyczną barwę oraz połysk.
Metalizacja przeprowadzana jest w warunkach próżniowych. Do umieszczonego w takim środowisku naczynia doprowadzany jest gaz zawierający zjonizowane metale szlachetne, które dzięki brakowi oporów powietrza znacznie łatwiej przylegają do powierzchni ścian. Po utworzeniu odpowiedniej kompozycji szkło jest ponownie wypalane, co wpływa na utrwalenie obrazu.
Czy jest to kosztowny sposób zdobienia szkła?
Z pewnością technika zdobienia wymaga zaawansowanych systemów i urządzeń. Warto przypomnieć, że natryskiwanie metalem odbywa się w warunkach próżniowych, a następnie butelki poddawane są ponownej obróbce termicznej. Koszty mogą generować również metale szlachetne. Co prawda, do utworzenia powłoki nie trzeba ich wiele, jednak przy seryjnej produkcji butelek ceny mogą wzrosnąć.
Istotny jest również typ wykonania takich motywów. Wyróżniane są 2 rodzaje tworzenia powłok:
- metalizacja transparentna – która polega na przygotowaniu cienkiej warstwy metalu częściowo przepuszczającej świato
- metalizacja kryjąca – w jej przypadku, powierzchnia szkła całkowicie odbija światło. Odznacza się przy tym charakterystycznym metalicznym połyskiem.
Stawki za przygotowanie dekoracji zależą jeszcze od stopnia skomplikowania przygotowanych dekoracji, a także innych metod wykorzystanych do przygotowania projektu.
Zalety zastosowania techniki
Głównym powodem wykorzystania metali jest możliwość przygotowania ekskluzywnych i oryginalnych ozdób. Dodatkowym atutem wytworzenia powłoki jest idealny połysk, imitujący metale szlachetne, który świetnie sprawdza się przy tworzeniu naczyń na produkty luksusowe.
Dodatkowo, mimo bardziej zaawansowanej technologii, sposób zdobienia jest stosunkowo tani i daje efekty, które utrzymują się na szkle przez bardzo długi czas. Metalizacja nie jest szkodliwa dla zdrowia ani środowiska, więc może być zastosowania do każdej kategorii produktów.
Może spodobać Ci się również:
Wyróżniające się opakowania to dla wielu firm bardzo ważny element. Opakowanie, które jest w stanie przyciągnąć wzrok klienta, niesie za sobą ogromne korzyści dla przedsiębiorcy. Jeżeli więc chcemy, aby wybrane…
Czytaj więcej