niedziela, 04 grudnia 2022r.

Ile trwa zakładanie firmy? Sprawdź o czym warto pamiętać

Założenie własnej firmy może wydawać się procesem długotrwałym. W rzeczywistości jednak odpowiednio skoordynowane działania pozwolą na błyskawiczne założenie działalności. Warto jednak odpowiednio podejść do tego zadania i przygotować się pod każdym względem. Kluczową kwestią będzie dobór właściwej formy prawnej – to dzięki niej możemy maksymalnie skrócić czas oczekiwania na rejestrację.

Jakie możliwości mamy do wyboru?

Jak wskazuje kancelaria prawna e-commerce, w kraju istnieje szereg możliwości prowadzenia działalności. Najprostszą jest tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza. Do jej założenia nie potrzeba wiele – należy jedynie zarejestrować działalność w CEIDG, wybrać nazwę firmy i zgłosić się do urzędu skarbowego oraz oddziału ZUS.

Oprócz tego, mamy do dyspozycji inne formy współpracy, które szczegółowo omówi kancelaria prawna. Sklepy internetowe bardzo często tworzone są jako spółki z o.o., a większe korporacje wykorzystują możliwość utworzenia spółki jawnej czy komandytowo-akcyjnej. Wszystkie wymienione formy działalności wymagają jednak szeregu formalności i wkładu zabezpieczającego na start.

Rejestracja firmy – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy dokładnie sprecyzować cele i zakres podejmowanej działalności. Dobrze jest na początku zastanowić się nad formą prowadzenia firmy, nazwą, biznesplanem oraz pozostałymi aspektami. Po takim przygotowaniu można przejść do kolejnego etapu, czyli rejestracji działalności. 

Planowanej firmie trzeba przypisać określony kod PKD. Kategoryzuje on obszar czynności realizowanych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy typ działalności określony jest 5 znakowym kodem, których składniki oznaczają kolejno sekcję, dział grupę klasę i podklasę prowadzonych działań. Po właściwym ustaleniu tych informacji można przejść do rejestracji firmy.

Jak długo trwa proces rejestracji działalności?

Wniosek o wpis do rejestru CEIDG składa się przez Internet. Jego wypełnienie i przesłanie nie pochłonie zatem wiele czasu, a rozpatrzenie przesłanych formularzy zazwyczaj odbywa się jeszcze tego samego dnia.

Od momentu uzyskania wpisu do KRS, formalnie nasza firma już istnieje. W dalszej kolejności trzeba jeszcze skontaktować się z urzędem skarbowym oraz oddziałem ZUS, aby przesłać niezbędne informacje o pracownikach i podejmowanej działalności. Radca prawny wskazuje, że samo założenie działalności nie jest więc problematyczne, warto jednak zebrać wszystkie niezbędne informacje i przygotować się do tego kroku.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Rentgen zębów – ile kosztuje? Kompleksowe badania i leczenie

1 listopada 2020

 Stomatolog to lekarz, którego odwiedza mnóstwo pacjentów. Cele wizyt są zróżnicowane, zaczynając od zwykłej kontroli, kończąc na podjęciu leczenia. Wiele osób decyduje się korzystać z wizyt prywatnych, ponieważ czas oczekiwania…

Czytaj więcej