czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Jak pisać CV i list motywacyjny?

Jak pisać CV i list motywacyjny?

Szukasz nowej pracy albo chcesz spróbować swoich sił w zupełnie nowym miejscu? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się nad tym, od czego zacząć, by przebiegało to sprawnie oraz efektywnie. Kluczem do sukcesu w temacie zmian w życiu zawodowym jest odpowiednio napisane zarówno CV, jak i list motywacyjny. To one stanowią wizytówkę dla każdej osoby ubiegającej się o stanowisko, pomagają pokazać pracodawcy unikalne cechy czy doświadczenie, dzięki któremu zaprosi nas na rozmowę rekrutacyjną. Dowiedz się, jak stworzyć te dokumenty, by szybko znaleźć satysfakcjonującą pracę na portalu HR.

Profesjonalnie napisane CV – co musi się w nim znaleźć?

Rozpoczynając pisanie CV, warto postawić się na miejscu jego odbiorcy, czyli rekrutera oraz pracodawcy. Zastanów się, co chciałbyś przeczytać w takim dokumencie, będąc na ich miejscu? Odpowiednio wyeksponuj takie elementy jak:

  • dane kontaktowe – umożliwią sprawne skontaktowanie się z kandydatem i umówienie na spotkanie;
  • wykształcenie – te etapy edukacji, które rzeczywiście wpłynęły na rozwój i karierę zawodową. Jest to najczęściej szkoła wyższa, studia podyplomowe, kursy dodatkowe. Na samej górze umieść ostatnio zakończony etap edukacji, a poniżej zamieszczaj kolejno te wcześniejsze.
  • zdobyte doświadczenie – w tym miejscu należy wypisać wszystkie obejmowane stanowiska (od tego pełnionego ostatnio) wraz z okresem, kiedy były one zajmowane. Warto wyeksponować także zadania, jakie się wykonywało, by dać rekruterowi pełny obraz umiejętności.
  • języki obce – tutaj można pochwalić się umiejętnością konkretnych języków obcych wraz z poziomem wiedzy. Jednak warto zastanowić się, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie posługiwać się nimi w takim stopniu, o jakim wspominamy.
  • umiejętności – wszystkie cechy, które pokażą, że jest się kandydatem idealnym i mogą przydać się w pełnieniu nowej funkcji w pracy.
  • zainteresowania – często rekruterzy rozpoczynają rozmowę właśnie od przyjemnej pogawędki o hobby, by rozładować napięcie. Ponadto zainteresowania w wielu przypadkach mogą okazać się dodatkowym atutem, który pomaga w lepszym pełnieniu danego stanowiska.

O czym pamiętać, pisząc list motywacyjny?

List motywacyjny to przeżytek? Nie ma w tym ani grama prawdy, choć niestety tak często się myśli. To zaś wpływa na brak doświadczenia w jego tworzeniu. List jest doskonałą możliwością, aby rozwinąć i doprecyzować swój życiorys opisywany w CV. Pisząc go, pamiętaj o:

  • adresowania do konkretnej osoby, ponieważ list musi być spersonalizowany;
  • odpowiedniej argumentacji, pokazującej dlaczego wybieramy daną firmę oraz stanowisko;
  • ukazaniu atutów stanowiska, na które aplikujesz ze wskazaniem, dlaczego jest ono przydatne w Twoim rozwoju zawodowym;
  • korzyściach, jakie zyska pracodawca, zatrudniając właśnie Ciebie;
  • szczegółowym opisie umiejętności oraz zdobytego doświadczenia.

CV i list motywacyjny, które dadzą Ci pracę – jakie są ich cechy?

Niewątpliwie każdy rekruter oraz pracodawca zwracają szczególną uwagę na CV oraz list motywacyjny kandydata ubiegającego się o pracę. To właśnie te dokumenty najlepiej odzwierciedlają umiejętności i doświadczenie osób rekrutowanych, ale także pokazują, czy potrafią w profesjonalny sposób przygotować i opracować tak pozornie proste rzeczy jak życiorys. Warto pamiętać o zaangażowaniu zarówno przy tworzeniu CV, jak i listu motywacyjnego – często kandydaci pomijają ten drugi, co jest kardynalnym błędem, jaki na samym starcie zmniejsza szanse, by otrzymać pracę.

Każdy z tych dokumentów musi eksponować mocne cechy, wiedzę, doświadczenie czy zainteresowania, jakie sprawiają, że zyskujemy przewagę nad konkurencją. Należy pokazać się ze strony eksperta, znającego się na danej dziedzinie. Pisząc CV i list, dbaj o staranność, sprawdź, czy nie zawierają błędów, nieprawdziwych informacji czy nieaktualnych danych. Zadaj sobie pytanie, czy na pewno wszystkie wpisane umiejętności odnoszą się do rzeczywistości?

Nie zapominaj również o oprawie graficznej. CV i list motywacyjny muszą być atrakcyjne dla oka. Wszystkie zawierane treści powinny być czytelne, wyróżniać się między sobą oraz prezentować profesjonalnie. Twoja staranność jest okazaniem szacunku wobec rekrutera i pracodawcy, która może pomóc w zyskaniu przychylności i pracy.

Może spodobać Ci się również:

Szynszyla - jak dbać?  Popularne gryzonie uwielbiane przez wszystkich

Szynszyla – jak dbać? Popularne gryzonie uwielbiane przez wszystkich

1 stycznia 2021

Niewielki gryzoń, który jest w stanie skraść serce nie jednej osoby. Szynszyle to urocze i puchate zwierzątka, które możemy coraz częściej spotkać w domach u swoich znajomych lub rodziny. Przed…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady