czwartek, 21 listopada 2024r.

Jak zrobić kolorowe szkło? Podstawowe metody barwienia surowca

Jak zrobić kolorowe szkło? Podstawowe metody barwienia surowca

Szklane elementy towarzyszą nam od niepamiętnych czasów. Już starożytne cywilizacje nauczyły się wykorzystywać surowiec kwarcowy do przygotowania praktycznych przedmiotów wykorzystywanych do codziennego użytku. Odmianą standardowego surowca, jest dekoracyjne szkło barwione, które pozwala wykonać oryginalne ozdoby i ekskluzywne dzieła sztuki. Sprawdźmy więc jak przebiega proces produkcji tego materiału…

Na czym polega proces przygotowania szkła barwionego?

Istotą tworzenia wyrobu jest nadanie mu odpowiedniej barwy, która będzie wchodzić w skład jego właściwości. To bardzo ważne stwierdzenie, bowiem czym innym jest proces barwienia szkła podczas jego przygotowania, a czym innym późniejsze kolorowanie jego zewnętrznej powierzchni.

Surowiec powstaje podobnie jak standardowe, bezbarwne tafle poprzez podgrzewanie mieszaniny piasku, wapna i sodu przy zachowaniu wysokiego ciśnienia. Rozgrzanie mieszanki przy 1000 stopniach Celsjusza powoduje dokładne zmieszanie składników, które następnie są chłodzone i formowane. Różnica wytwarzania barwionego szkła polega na tym, że na etapie podgrzewania, do mieszanki dostarczane są również dodatkowe składniki mineralne, których zadaniem jest nadanie wyrobom odpowiedniego koloru. Powstaje on w wyniku dodania odpowiednich substancji, na przykład:

  • kolor żółty zależy od dodatku kadmu, siarki, tytanu lub ceru,
  • powstanie zielonej barwy warunkują pierwiastki żelazo lub chrom,
  • czerwone odcienie uzyskiwane są  poprzez dodanie miedzi, selenu lub złota,
  • fioletowy kolor szkła wynika z dodania do mieszanki manganu i selenu,
  • czarną barwę z kolei tworzy się w wyniku dodania dużych ilości manganu i kobaltu.

Właściwości przygotowanego szkła

Barwa oraz odcień surowca zależy nie tylko od rodzaju dodatkowych składników, lecz także od ich stężenia czy temperatury i ciśnienia wytapiania. Producent szkła wykorzystuje także związki fluoru, które powodują uzyskanie matowego i nieprzeźroczystego efektu wyrobu.

Barwione szkło zwykle nosi jedną z kilku nazw: Antisol, Parasol lub Colofloat. Typ pierwszy odznacza się jednolitym i delikatnym zabarwieniem, które dodatkowo zależne jest od grubości tafli szkła. Posiada ono niski współczynnik refleksyjności, który wpływa na pochłonięcie światła słonecznego i stłumienie szkodliwych promieni UV. Szkło tego typu może występować w odcieniach brązowym, czarnym, zielonym oraz niebieskim.

Zastosowanie szkła barwionego

Wykorzystanie materiału jest bardzo zróżnicowane i obejmuje wiele dziedzin przemysłu. Barwione szkło może być przydatne do przygotowania elementów wnętrz pomieszczeń, dekoracji, a także posłużyć do przygotowania eleganckich mebli, szyb okiennych, paneli ze szkła oraz luster. Ten typ tworzywa bardzo często znajduje zastosowanie podczas wykonywania ozdobnych elementów, takich jak witraże, szklane pomniki i dekoracyjne wazony.

Może spodobać Ci się również:

photo 1523907148451 986fa7602675cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxzaG93ZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY1Nzg3MDg0MQixlibrb 1.2.1q80w1080

Okap kuchenny – jaki wybrać? Sprawdź czym się kierować podczas zakupów

1 lutego 2023

Kuchnia jest miejscem, w którym stale możemy mieć do czynienia z różnymi zapachami i oparami. Ponadto posiadacze kuchenek gazowych muszą liczyć się z tym, że w pomieszczeniu będą się zbierać…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady