Jaki jest dopuszczalny hałas w pracy? Gdzie można nabyć indywidualne środki ochrony do pracy?
Określenie norm, jeżeli chodzi o poziom hałasu, w jakim mogą pracować pracownicy, pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy. Oczywiście, należy dodać, że samo zmierzenie takiego hałasu to nie wszystko. Tutaj ważne jest też określenie jak długo dana osoba, może pracować w hałasie i jakie metody zabezpieczenia pracownika zastosować.
Dopuszczalny hałas w pracy
Nie na każdym stanowisku pracy emitowany jest duży hałas, a więc stosowanie specjalnych zabezpieczeń i środków ochrony nie zawsze jest konieczne. Poszczególne normy hałasu w pracy to:
• 50 dB – praca wymagająca skupienia i koncentracji
• 70 dB – praca wykonywana w magazynach, zakładach produkcyjnych, gdzie za powstały dźwięk nie odpowiadają maszyny produkcyjne, a inne urządzenia np. wentylacja.
• 85 dB – praca fizyczna wykonywana w trybie ośmiogodzinnym
W chwili, gdy na stanowisku pracy zostanie przekroczony poziom hałasu pracownik, ma prawo do przerw w pracy. Praca w miejscach, gdzie hałas jest dużo większy niż standardowo, wiąże się z koniecznością zastosowania metod ochrony słuchu.
Akcesoria stosowane do ochrony słuchu pracowników
Duży hałas to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też często pogorszenie samopoczucia oraz trudności z koncentracją . Zastosowanie różnych akcesoriów do ochrony to kluczowa kwestia w momencie, gdy pracownik wykonuje swoją pracę w dużym hałasie.
Stopery do uszu lub nauszniki przeciwhałasowe skutecznie pozwalają ochronić słuch, przez co pracownik nie jest narażony na ewentualne jego uszkodzenie. Bardzo ważne jest, aby stosowane zabezpieczenia były profesjonalne, dzięki czemu ochrona będzie na naprawdę wysokim poziomie. Pracownicy dla zachowania dobrego zdrowia nie powinni rezygnować z takiej ochrony, gdyż muszą mieć świadomość istniejących zagrożeń.
Czy można kupić środki ochrony indywidualnej osobiście?
W zakładach pracy, gdzie hałas przekracza określoną liczbę decybeli i konieczne jest noszenie stoperów lub nauszników pracodawca musi zapewnić te akcesoria. Osoba zatrudniona nie powinna, więc ponosić dodatkowych kosztów związanych z ochroną słuchu.
Ponadto często akcesoria zabezpieczające muszą spełniać określone normy oraz mieć certyfikaty. Pracownik w przypadku samodzielnego zakupu mógłby kupić środki ochrony niespełniające określonych standardów, co w konsekwencji spowodowałoby, że zakupione rzeczy będą bezużyteczne. Warto postępować zgodnie z zaleceniami pracodawcy i korzystać z tego, co jest nam udostępniane, gdyż wtedy mamy pewność, że ochrona jest całkowicie skuteczna.
Może spodobać Ci się również:
Raz na kilka lat każde mieszkanie wymaga pewnych prac renowacyjnych. Potrzebne jest pomalowanie przybrudzonych ścian, wymiana armatury kuchennej lub łazienkowej i ogólne odświeżenie wnętrz. Takie prace nie wymagają specjalistycznych zabiegów,…
Czytaj więcej