piątek, 26 kwietnia 2024r.

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę? Dlaczego pracując w Niemczech warto znać swoje prawa?

photo 1589391886645 d51941baf7fbixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić z wielu różnych przyczyn. To, z jakiego powodu zostanie wręczone wypowiedzenie, ma ogromne znaczenie dla pracownika, ponieważ od tego może zależeć przyszłe zatrudnienie u innego pracodawcy. Poza tym warto wiedzieć, jakie uprawnienia ma osoba, która otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech.

Co może pracownik, który otrzymał wypowiedzenie?

Jeżeli pracownik zaakceptuje to, że otrzymał wypowiedzenie, a co za tym idzie nie będzie się od niego odwoływał, powinien wiedzieć, jakie uprawnienia mu przysługują. Poza kończeniu stosunku pracy bardzo ważne jest, aby skompletować wszystkie dokumenty dotyczące zatrudnienia.

Tutaj niezwykle istotne jest świadectwo pracy, które pracodawca ma obowiązek wydać. Pracownik może także poprosić o wydanie rozszerzonego świadectwa pracy zwierającego szczegóły dotyczące między innymi wykonywanych obowiązków. Wszystkie informacje związane z zatrudnieniem będą przydatne podczas poszukiwania nowej pracy.

Niestety może się zdarzyć, że zwolniony pracownik nie będzie mógł znaleźć zatrudnienia. W takiej sytuacji może skorzystać z zasiłku, który jest skierowany właśnie dla takich osób. Niekiedy szybkie znalezienie stanowiska pracy, na którym chcielibyśmy pracować staje się niemożliwe, dlatego jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Czy otrzymanie wypowiedzenia zawsze jest równoznaczne ze zwolnieniem?

Osoba, która otrzyma wypowiedzenie umowy w Niemczech zawsze, powinna zwrócić uwagę na wszystkie zawarte tam informacje. Zdarza się, że w wywiedzeniu będzie brakowało pewnych zapisów, a nawet podpisu pracodawcy.

Wtedy otrzymane wypowiedzenie jest nieważne, co oznacza, że pracownik dalej pozostanie na stanowisku pracy. Warto także wiedzieć, że osoba zatrudniona może złożyć odwołanie dotyczące od otrzymanego wypowiedzenia, jeśli nie zgodzi się z decyzją pracodawcy.

Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia. Zwolnienie jest niemożliwe w przypadku kobiet ciężarnych, osób niepełnosprawnych, czy osób na zwolnieniu wychowawczym. Pracownicy będący na zwolnieniu lekarskim nie są chronieni, jeżeli chodzi o wręczenie przez pracodawcę wypowiedzenia.

Wiele grup jest chronionych przed zwolnieniem, a więc każdy pracownik, powinien wiedzieć, kiedy pracodawca nie może go zwolnić. Oczywiście istnieje możliwość zakończenia stosunku pracy, ale tutaj należy postępować zgodnie z określonymi przepisami.

Może spodobać Ci się również:

Jak zrobić prawo jazdy?

1 stycznia 2022

Bez tego dokumentu wyjazd na drogę nie będzie możliwy. Odpowiednio wczesne wyrobienie prawa jazdy może znacznie ułatwić życie. Dojazdy do szkoły, na zakupy lub do miejsca pracy będą znacznie prostsze,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady