Kawa ze sklepu, czy z małej palarni? Która jest smaczniejsza?
Wzdłuż równika ciągnie się tak zwany pas kawowy, czyli regiony na prawie wszystkich kontynentach, w których rośnie kawowiec. To z tej rośliny, z jej owoców pozyskuje się nasiona, a te w najróżniejszych odmianach dają później przepyszną kawę. Jak wiadomo kawa to niezbędnik poranny, a w związku z tym warto wiedzieć, jaka wybrać i czym się przy tym kierować.
Wędrując przez długie regały sklepowe wypełnione różnymi markami kaw o wyborze decyduje nasze oko i znajomość reklam. Jednak wybór kawy powinien przebiegać zupełnie inaczej. Decyzję podjąć trzeba już w oparciu o to, czy jest to produkt ze sklepu, czy też produkowany przez rzemieślniczą palarnię kawy. Za tym idzie głównie jakość oraz wszystkie niezbędne walory aromatyczno-smakowe.
Rzemieślnictwo i korporacja, jak to wpływa na jakość kawy?
Wiadomym jest, że nie ma nic ważniejszego dla jakości naturalnych produktów do ich przetworzenia. Jeśli kawa jest pozyskiwana z nasion wyselekcjonowanych przez plantatora i wypalana przez małą manufakturę z pieczołowitością, to wiadomo, że o jakość nie musimy się martwić. W przypadku kaw marketowych, bez serca i pracy rąk ludzkich, natura nie da z siebie zbyt wiele.
Warto w związku z tym pamiętać, że kawa kawie nie równa. Ta marketowa może być odpowiednim napojem na pozyskanie porannej energii, ale doszukiwać się w niej głębi oraz niuansów aromatycznych nie ma sensu. Dopiero próbując kawę wypalaną świeżo i mieloną przed zaparzeniem otrzymujemy pełen bukiet tego co kawa daje naszemu organizmowi.
Jak rośnie kawowiec na małej plantacji, a jak na przemysłowej?
Porównanie jakości zacząć warto od tego, jak uprawiana jest kawa dla przemysłu, a jak dla małych palarni. Koncerny kawowe otrzymują ziarna z potężnych, przystosowanych do uzyskania jak najwyższej wydajności. Za tym idzie niestety obniżenie jakości zbieranych owoców i uzyskiwanych nasion.
W przypadku manufaktur ziarna są pozyskiwane z małych plantacji, gdzie plantator osobiście pielęgnuje uprawę i ma pieczę nad wszystkimi etapami produkcyjnymi. Dbałość o każdy szczegół wiąże się z ciężką pracą, ale jej efektem jest czarny, głęboki i aromatyczny, a przede wszystkim pyszny napar w filiżance.
Wypalanie kawy przemysłowe i manufakturowe – różnice w jakości.
Ilość rzadko przekłada się na jakość, a jedynie na szybkość produkcji. W przypadku przemysłowej kawy selekcja ziaren jest pobieżna, a te, często uszkodzone lub nadpsute trafiają do „maszynowni”, gdzie są prażone. Natomiast mała palarnia kawy z ziaren najwyższej jakości wyłuskuje wszystkie możliwe struktury smakowe i aromatyczne.
Może spodobać Ci się również:
Frak nie jest zbyt częstym wyborem wśród Panów Młodych. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na strach i niewiedzę. Wielu mężczyzn rezygnuje ze wspomnianego stroju w obawie przed ubraniową wpadką. Chcesz…
Czytaj więcej